Prognoza pogody na jesień 2023 Józefa Gorella. Kiedy będzie sucho, a kiedy spadnie śnieg?Pixabay
StoryEditorDługoterminowa prognoza pogody

Prognoza pogody na jesień 2023 Józefa Gorella. Kiedy będzie sucho, a kiedy spadnie śnieg?

25.09.2023., 16:29h
Jaka będzie pogoda jesienią? Już w drugiej dekadzie października noce będą bardzo chłodne, lokalnie z przymrozkami do –5°C. Kiedy pojawią się pierwsze opady śniegu? Kiedy będzie sucho? Zobacz prognozę pogody na jesień Józefa Gorella.

Prognoza na sierpień i wrzesień sprawdziła się w 100 procentach

Latem wystąpiły zjawiska, które opisałem w poprzedniej prognozie. Sierpień i pierwsza połowa września sprawdziły się w stu procentach. (Czytaj więcej tu: Upały, susze i powodzie. Prognoza pogody na lato Józefa Gorella)

Gwałtowne i ekstremalne zjawiska pogodowe to przywilej procesu równikowego nazywanego El Niño. Wysokie temperatury powyżej 30°C w pierwszej i drugiej dekadzie września nie są czymś nadzwyczajnym. W latach 2015, 2016 i w 2018 w połowie września, w okresie panowania El Niño, temperatury też przekraczały 30°C.

W połowie stycznia przyjdą mrozy, a pogoda zimą będzie gwałtownie się zmieniać

Nadchodząca zima będzie ciepła z niestabilnymi, gwałtownie zmieniającymi się warunkami pogodowymi. Do połowy stycznia należy spodziewać się zimy zmiennej i ciepłej. Później będzie chłodniej i wystąpią mrozy. Przez całą zimę zapowiadają się opady deszczu i śniegu.

Przyszły rok będzie rokiem asynchronicznym. Dotychczas w takich latach zimy były bardzo deszczowe i śnieżne, a latem występowały intensywne opady deszczu powodujące powodzie. Przykładem mogą być lata: 1997 oraz 2010 i 2016.

Rok 2023 to rok katastroficzny

Tej jesieni najmniej opadów będzie w połowie października i w pierwszej połowie grudnia. Przypominam, że 2023 rok to rok katastroficzny, o czym pisałem już w poprzedniej prognozie. Przykładem jest ostatnie trzęsienie ziemi w Maroko i wybuch wulkanu lawowego Kilalea na Hawajach oraz mnóstwo powodzi na całym świecie, a to nie koniec kataklizmów.

Prognoza pogody na październik 2023

Początek dekady słoneczny z niewielkimi opadami deszczu, temperatura do 20°C. Druga połowa dekady: spływ z północnego zachodu frontów niżowych z opadami deszczu, lokalnie intensywne, gdzieniegdzie wystąpią burze z silnym porywistym wiatrem, noce bardzo chłodne.

Początek drugiej dekady przyniesie znaczne ochłodzenie. Spływ chłodnego powietrza z północnego zachodu. Wystąpią niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. W rejonach północnych cała dekada słoneczna. Noce bardzo chłodne, lokalnie z przymrozkami do –5°C, w ciągu dnia do 16°C.

Trzecia dekada nadal chłodna, z większymi opadami deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Okresami wiatr silny, porywisty z północnego zachodu. Nocą w trakcie rozpogodzeń wystąpią przymrozki. W ciągu dnia temperatury do 14°C. Koniec miesiąca przyniesie znaczne ocieplenie.

Prognozowana temperatura powietrza w październiku: 

  • minimalna od –5°C do 12°C,
  • maksymalna od 5°C do 22°C.

Prognoza pogody na listopad 2023

Początek listopada i cała dekada ciepłe. Lokalnie bardzo ciepło z temperaturą do 20°C, ale noce bardzo chłodne. W rejonach północnych z przymrozkami. W połowie dekady wystąpią opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem, lokalnie mogą być intensywne. Pozostałe dni słoneczne, wiatr słaby, zmienny.

Druga dekada listopada znacznie chłodniejsza, nocą spadki temperatury do –7°C. Pierwsza połowa dekady słoneczna. Druga z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, lokalnie intensywnymi. W trakcie przechodzących frontów wiatr silny, porywisty.

Trzecia dekada nadal z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu. Wiatr silny, porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Nad Bałtykiem sztorm. Pod koniec miesiąca mniej opadów, więcej słonecznych okresów.

Prognozowana temperatura powietrza w listopadzie: 

  • minimalna od –10°C do 8°C,
  • maksymalna od 3°C do 20°C.

Prognoza pogody na grudzień 2023

Początek dekady słoneczny. W ciągu dnia temperatury do 10°C. Noce lokalnie z niewielkim mrozem. Niewielkie opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem, wiatr okresami silny, porywisty do 100 km/h. Koniec dekady słonecznie bez opadów.

Początek drugiej dekady licznie występujące mgły w całym kraju. Silne ośrodki wyżowe będą blokować spływ frontów niżowych z opadami. Dopiero pod koniec dekady fronty niżowe przyniosą lokalnie intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatury bardzo zróżnicowane – od –8 do 8°C. Wiatr okresami silny, porywisty.

Trzecia dekada będzie najaktywniejsza – lokalnie wystąpią intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach samego śniegu z silnym, porywistym wiatrem. Podobne zjawiska wystąpią w całej Europie.

Prognozowana temperatura powietrza w grudniu: 

  • minimalna od –8°C do 4°C
  • maksymalna od 2°C do 10°C

Józef Gorell

Opisane czynniki pogodowe mogą ulec przesunięciu o 2–3 dni.
Prognoza dostępna również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. kwiecień 2024 18:16