Protesty rolnicze we Francji: rząd spełni żądania rolników!Justyna Czupryniak/Canva/archiwum PWR Online/ Papou M - twitter
StoryEditorProtest rolników - Francja

Protesty rolnicze we Francji: rząd spełni żądania rolników!

30.01.2024., 09:00h
Trwa blokada autostrad we Francji będąca wynikiem braku porozumienia pomiędzy tamtejszym rządem, a rolnikami. Protestujący czekają na stanowisko premiera Gabriela Attala.

Francuscy rolnicy blokują autostrady wokół Paryża

Trwa blokada autostrad wokół Paryża, choć jak informują tamtejsze media na mapie widnieje mniej punktów protestacyjnych niż w poprzednich dniach. To już drugi dzień blokowania tras strategicznych wokół stolicy Francji. Rolnicy są zdeterminowani i zapowiadają, że jeśli dzisiejsze wystąpienie Attala nie będzie dla nich satysfakcjonujące, to protest będzie trwał przez kolejne dni.

Aktualnie w całej Francji trwa ok. 50 blokad i demonstracji, co teoretycznie mogłoby wskazywać na spadek mobilizacji francuskich rolników. Czy na pewno?

Konwoje traktorów blokują autostrady i Paryż

Rolnicy zablokowali ruch w kierunku Paryża na odległości kilkudziesięciu kilometrów. Autostrada A13 znajdująca się w zachodniej części kraju i łącząca Normandię ze stolicą jest nieprzejezdna w obu kierunkach. Rolnicy czekają na przyjazd zmienników i zapowiadają, że nie opuszczą trasy aż do czwartku.

Rolnicy w konwoju traktorów ruszyli na MIN

Konwój traktorów prowadzonych przez rolników wyruszył dziś w kierunku Rungis, by zablokować Marché d‘Intérêt National, czyli tamtejszy rynek interesu narodowego. Według planu rolnicy powinni już dojeżdżać do miejsca docelowego.

Żandarmeria i opancerzone pojazdy pilnują rolników we Francji

Rząd Francji wyciągnął wobec tamtejszych rolników najsilniejsze działa i zaangażował do obrony opancerzone pojazdy oraz żołnierzy. Obszar protestów jest dziś monitorowany przez drony i helikoptery.

To jednak nie przeszkadza gospodarzom, w demonstrowaniu swojego niezadowolenia chociażby z konieczności ugorowania 4% gruntów.

Akcje regionalne rolników we Francji

Równolegle z blokadą Paryża prowadzonych jest wiele akcji demonstracyjnych w poszczególnych regionach państwa. Rolnicy zapowiadają przyjazd do Hauts-de-France i Grand Est oraz Mayenne. Zarówno FDSEA i Young Farmer wezwali protestujących do pojawienia się przed centrum podatkowym Laval, przed prefekturą Château-Gontier i centrum podatkowym Mayenne. Farmerzy pojawili się również przed katedrą w Orleanie i na lotnisku Toulouse-Blagnac.

Warto zaznaczyć, że protestującym rolnikom we Francji są przychylni nawet księża. 

Zobacz, jak podczas jednej z demonstracji francuscy rolnicy spalili tira przewożącego importowaną  żywność.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: bfmtv.fe

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. lipiec 2024 18:50