Protesty rolników także Polsce! Gdzie i kiedy wyjadą ciągniki na drogi?NSZZ Solidarność RI
StoryEditorStrajk rolników w Polsce już wkrótce

Protesty rolników także w Polsce! Gdzie i kiedy wyjadą ciągniki na drogi?

13.01.2024., 20:31h
Rolnicza Solidarność zapowiada, że polscy rolnicy dołączają do protestów rolników z całej Europy. Za kilka dni także polskie ciągniki wyjadą na drogi. Gospodarze będą strajkować przeciwko sytuacji w rolnictwie w Polsce i w Europie. Kiedy odbędą się protesty rolnicze?

Ogólnopolski protest rolników już 24 stycznia

NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych z Choszczna zapowiedziała, że w środę 24 stycznia 2024 roku ma odbyć się  ogólnopolski protest rolników. Strajk ma się odbyć między godz. 12.00 a 14.00.

Jak udało się potwierdzić „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu” protesty odbędą się co najmniej w 40 miejscowościach w całej Polsce. Na pewno strajk będzie w woj. zachodniopomorskim, pomorskim i lubuskim. Z całą pewnością do protestu dołączy także Oszukana Wieś. Jednak Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI "Solidarność", zapewnia, że wkrótce do akcji będą dołączać rolnicy z kolejnych województw.

Więcej informacji o formie i dokładnych miejscach protestów organizatorzy będą informować już wkrótce. Także nasz portal www.tygodnik-rolniczy.pl poda te informacje.

Dlaczego będą protestować polscy rolnicy?

Strajk polskich rolników to z jednej strony ma być wyraz poparcia z niemieckimi farmerami. To kolejny już przejaw solidarności między farmerami z obu państw po tym jak nasi gospodarze z woj. zachodniopomorskiego i dolnośląskiego pojechali do Niemiec wspierać tamtejszych rolników. Podczas niemieckich demonstracji można było także zobaczyć polskie transparenty, w tym chociażby taki: "Niemieccy i Polscy rolnicy razem wspólnie przeciwko importowi ukraińskiego zboża".

- Walczymy razem, by rolnictwo UE się rozwijało, a nie zwijało – mówił TPR Stanisław Barna. - Przyjechaliśmy, by wesprzeć niemieckich rolników. Musimy się zjednoczyć i wspólnie zaprotestować przeciwko polityce UE, która nas wykańcza. Ukraina nie jest w UE, a ma takie same prawa jakby była – mówi Stanisław Barna, rolnik z okolic Choszczna i działacz zachodniopomorskiej NSZZ RI "Solidarność".

Protest polskich rolników będzie także przeciwko liberalizacji handlu z Ukrainą, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i innym pomysłom KE, które zmierzają do ograniczenia działalność rolników.

Komisja Europejska chce przedłużenia bezcłowego handlu z Ukrainą

Oliwy do ognia może dolać informacja według, której Komisja Europejska już we wtorek 16 stycznia ma się zgodzić na przedłużenie bezcłowego handlu z Ukrainą i to pomimo sprzeciwu polskich rolników, polskiego ministra rolnictwa i polskiego komisarza ds. rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego. O takiej możliwości donosi Beat Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli

Rolnicy wielokrotnie wskazywali, że napływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy destabilizuje rynek. W poprzednich miesiącach doświadczyli tego zwłaszcza rolnicy produkujący zboże. Teraz zagrożone są także producenci drobiu, jaj czy buraków cukrowych.

Rolnicy protestują w Niemczech, Holandii, Litwie czy Rumunii

- Protestują Niemcy, Holendrzy i Litwini, a także częściowo Polacy. Nadszedł więc czas, abyśmy porozmawiali wspólnie o potrzebach zmian polityki rolnej UE. Wiemy przecież, że Zielony Ład, który próbuje się nam narzucić jest niekorzystny dla europejskiego rolnictwa – przekonuje  Emil Mieczaj, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ RI w Szczecinku .

Z kolei Stanisław Barna dodaje, że Komisja Europejska musi wreszcie zacząć słuchać rolników i szanować ich zdanie.

– To, co UE nam teraz proponuje, czyli zasypywanie państw pozaunijnym zbożem, niszczy nasz rynek. Nie możemy wspierać Ukrainy w ten sposób, bo doprowadzimy do likwidacji gospodarstw w wielu państwach UE – tłumaczy rolnik.

Polscy rolnicy planują także udać się jeszcze w poniedziałek 15 stycznia do Berlina, aby znów wesprzeć swoich kolegów w akcji protestacyjnej.

image
Protesty rolników z Niemczech

ŻENADA. Chciał utrudnić protesty rolników. Daccią próbował odholować John Deere‘a [WIDEO]

image
Nietypowy protest rolników na Litwie

Spektakularny protest rolników przeciwko pomysłom Brukseli. W całej Litwie płoną ogromne ogniska

image
Niemieccy rolnicy walczą

Tysiące ciągników blokuje autostrady! Protest rolników w Niemczech paraliżuje kraj [MAPA]

Paweł Mikos, współpraca: Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 21:09