Rolnicy z Mazowsza wygrali 1000 euro i tytuł Rolnika Roku 2023WWF
StoryEditor

Rolnicy z Mazowsza wygrali 1000 euro i tytuł Rolnika Roku 2023

19.06.2023., 13:00h
Do zaszczytnego grona 70 wyróżnionych laureatów w konkursie Rolnik Roku organizacji WWF od tego roku należą państwo Halina i Waldemar Żebrowscy - rolnicy z Mazowsza. Zostali oni docenieni za wieloaspektowe podejście do prowadzenia gospodarstwa ekologicznego, dzięki czemu ich działalność rolnicza nie zagraża Morzu Bałtyckiemu i znacznie wpływa na poprawę ochrony przyrody.

Komisja krajowego etapu konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego podczas XXIII Mazowieckich Dni Rolnictwa w Płońsku wybrała zwycięzców. Zostali nimi państwo Halina i Waldemar Żebrowscy – małżeństwo rolników z województwa mazowieckiego. Prowadzą oni gospodarstwo ekologiczne Turna, które jest przyjazne środowisku morskiemu, dzięki czemu skutecznie ograniczają odpływ azotu i fosforu do wód.

W skład Jury Konkursowego weszli przedstawiciele resortów: rolnictwa, klimatu i środowiska oraz infrastruktury, a także: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Odział w Radomiu), Koalicji Żywa Ziemia oraz Fundacji WWF Polska.

Jaki jest cel konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego?

Morze Bałtyckie umiera. Warunki panujące w wodzie coraz niej sprzyjają w nim roślinom i zwierzętom, dodatkowo zaburzając równowagę biologiczną tego ogromnego i cennego ekosystemu. Jedną z przyczyn są przedostające się z gleb do wód gruntowych i rzek związków azotu i fosforu, które ostatecznie trafiają do mórz i oceanów

Dlatego każda akcja promująca wdrażania praktyki zapobiegających temu zjawisku pośród właścicieli gospodarstw rolnych znajdujących się w zlewisku Morza Bałtyckiego jest niezwykle cenna.

Takowe praktyki przyczyniają się m.in. do:

  • zmniejszenia eutrofizacji,
  • ograniczenia zakwitów sinic i zamykania z tego powodu kąpielisk,
  • ograniczenia powstawania w Bałtyku obszarów przydennych z małą ilością tlenu lub tego tlenu pozbawionych, tzw. martwych stref.

Do tej pory już ponad 70 rolników i rolniczek, których gospodarstwa znajdują się w zlewisku Bałtyku, zostało wyróżnionych za stosowanie praktyk ograniczających spływ substancji odżywczych do wód.

Wieloaspektowe podejście zwycięzców do prowadzenia gospodarstwa ekologicznego

To co w szczególności wpłynęło na wyróżnienie Państwa Żebrowskich to prośrodowiskowe podejście w prowadzeniu gospodarstwa.  Za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie zwycięzcy otrzymali nagrodę w wysokości 1000 euro.

Praktyki stosowane w gospodarstwie znacznie przyczyniają się do ochrony wód przed zanieczyszczeniem związkami azotu i fosforu. Są to m.in.:

  • połączenie produkcji zwierzęcej wraz z roślinną, które gwarantuje zamknięty obieg materii,
  • aplikowanie nawozów naturalnych za pomocą węży wleczonych,
  • odpowiednie miejsca przechowywania nawozów i kiszonek zabezpieczających przez odciekami,
  • stosowanie wypasu całorocznego,
  • użycie poplonów i międzyplonów,
  • utrzymanie całorocznej okrywy roślinnej,
  • produkcja paszy na miejscu,
  • pozostawianie 10 metrowych stref buforowych wzdłuż cieków.

Ponadto, w gospodarstwie znajduje się przetwórnia Turvita.

Ochrona przyrody i produkcja nabiału, to sposób na dobry zarobek w gospodarstwie

Jednym z kierunków działalności gospodarstwa Państwa Żebrowskich jest produkcja nabiału, który w większości sprzedawany jest w opakowaniach szklanych. W ten sposób korzyść finansowa jest łączona z proekologicznym podejściem. Dodatkowo rolnicy z Mazowsza współpracują i dzielą się swoją wiedzą z innymi rolnikami oraz z kołem gospodyń wiejskich i lokalną społecznością.

Różnorodność biologiczna terenów otwartych w gospodarstwie pozwala na stworzenie dogodnych dla zwierząt warunków bytowych w gospodarstwie państwa Żebrowskich.

Kim są pozostali laureaci?

II miejsce wraz nagrodą w wysokości 500 euro zostały przyznane państwu Kindze i Jarosławowi Tarnickim, którzy prowadzą gospodarstwo w sposób konwencjonalny w województwie kujawsko-pomorskim.

III miejsce oraz nagrodę w wysokości 300 euro otrzymała pani Anna Panter prowadząca gospodarstwo w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. WWF

 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 03:17