Konferencja prasowa ministra rolnictwa w RzeszowieKrzysztof Janisławski
StoryEditorOszukana Wieś

Rolnicy po spotkaniu z Telusem grożą protestami. "Co dalej? Chyba sznur" [WIDEO]

23.06.2023., 19:31h
Minister rolnictwa Robert Telus przekonywał w Rzeszowie, że większość rolniczych postulatów jest już spełniona. Tymczasem rolnicy ze Stowarzyszenia Oszukana Wieś uważają inaczej i grożą wielodniowymi blokadami granicy.

Spotkanie rolników z Oszukanej Wsi z ministrem Robertem Telusem w Rzeszowie

Spotkanie kilkunastoosobowej grupy rolników z woj. lubelskiego i podkarpackiego z ministrem Telusem odbyło się 23 czerwca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Do sali mogli wejść tylko zgłoszeni wcześniej rolnicy, nazwiska były skrupulatnie sprawdzane przy wejściu do środka.

Rolnicy ze Stowarzyszenia Oszuka Wieś jadąc do Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego mieli przygotowane jedenaście postulatów:

Jedenaście rolniczych postulatów przedstawionych w Rzeszowie 23 czerwca

1. Przywrócenie cel na produkty rolno-spożywcze z Ukrainy oraz zakaz ich wprowadzania na rynek polski do 31.12.24. 

2. Publikacja listy podmiotów sprowadzających zboże, rzepak i kukurydzę. Określenie daty publikacji.

3. Natychmiastowa wypłata rekompensat za poniesioną stratę na skutek importu zboża z Ukrainy. Natychmiastowa wypłata rekompensat do nawozów. Od przyjęcia wniosku, 30 dni na dokonanie wypłaty. Niestosowanie czynnika korygującego.

4. Ustalenie ceny minimalnej skupu zbóż, kukurydzy oraz rzepaku dla podmiotów skupujących, na poziomie giełdy Matif. Pokazaliśmy na spotkaniu z ministrem w Lublinie dwa tygodnie temu dokumenty wskazujące na zaniżone ceny skupów w poszczególnych województwach Polski, szczególnie w woj. lubelskim i podkarpackim.

5. Wydłużenie terminu sprzedaży zbóż (pszenic) objętych rekompensatami do dnia 31 lipca.

6. Ustabilizowanie ceny nawozów do poziomów akceptowalnych względem cen płodów rolnych.

7. Odstąpienie od ukarania rolników ujawniających aferę zboża technicznego z dnia 1.12.2022 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, oraz od ukarania protestujących rolników w Kielcach i Jasionce. My wszyscy tam protestujący chcieliśmy zwrócić uwagę na nasz problem. Innej metody nie było i nie widzimy powodu, żeby nas za to karać. Działaliśmy w słusznej sprawie, co pokazał czas.

8 Dopuszczenie banków spółdzielczych (BSi BPS) do kredytów niskoprocentowych dla rolników.

9. Możliwość kontroli tranzytu, jeśli jest podejrzenie jego rozładunku na terenie kraju.

10. Rozszerzenie listy wyrobów zakazanych o półprodukty zbożowe i produkty powstałe ze zbóż (śruta, mąka, spirytus, kukurydzy itp.).

11. Do 15 lipca przedstawienie systemowych rozwiązań, jakie rząd wprowadzi w celu ochrony rynku krajowego od 15.09.23 r. Rolnicy muszą znać konkretne rozwiązania, które będą gwarantować im równe szanse w ramach rynku wspólnotowego UE, a w tym momencie nie mamy żadnych gwarancji, że po wyborach tak będzie.

Co dalej po 15 września? Konieczne systemowe rozwiązania

- Najważniejszy postulat dotyczy tego, co będzie działo się po 15 września – mówi Mikołaj Toborowicz, rolnik z Podkarpacia. – Młodzi rolnicy zastanawiają się, czy przejmować gospodarstwa – dodaje Paweł Skaba, rolnik z Podkarpacia, działacz izb rolniczych. – Bo co dalej po piętnastym września? Sznur? Rolnictwo to nie jest taka dziedzina, w której planuje się na 2-3 miesiące. Tu potrzeba stabilności.

Z kolei Roman Kondrów z Oszukanej Wsi podkreślał, że ani on, ani nikt z jego znajomych, czy obecnych w Rzeszowie rolników, nie otrzymał jeszcze dopłat do zboża. – Tak na prawdę to nie żadna dopłata, tylko rekompensata – zżymał się rolnik. Powątpiewał też, czy agencja będzie wstanie wnioski sprawnie przerobić.

Minister Robert Telus w Rzeszowie: Szklanka do połowy pełna

Akurat w spawie postulatu dotyczącego 15 września, minister Telus wskazywał, że decyzja należy do Komisji Europejskiej. Podkreślał, że liczy na pomoc rolników w wywieraniu presji na komisję, tak aby przedłużyć obowiązywanie przepisów uniemożliwiających wjazd ukraińskiego ziarna. Stwierdził też, że jest przeciwnikiem wprowadzania ceł i tu także jako podmiot władny podjąć ewentualną decyzję wskazał Komisję Europejską. 

Minister zaznaczył, że trwa już wypłata dopłat do zboża. Pytany przez TPR o sprawę wezwań na policję rolników z AgroUnii i Oszukanej Wsi powiedział, że nie ma wpływu na działanie prokuratury czy policji. Dodał, że liczy iż sprawy te zakończą się po myśli rolników.

Stowarzyszenie Oszukana Wieś: Będziemy blokować granicę nawet przez tydzień

Roman Kondrów podkreślił, że nie podoba mu się, że minister na konferencję prasową po spotkaniu zabrał tylko oficjeli z PiS. – Wyszedł zostawiając nas w sali – mówi Roman Kondrów. – Poza tym na spotkanie ściągnięto tylu działaczy, żeby naszą grupę z Oszukanej Wsi zmarginalizować.

Kondrów zapowiada, że jeśli rolnicze postulaty nie zostaną spełnione, to granica z Ukrainą w Medyce znów zostanie zablokowana. – Będzie pogotowie strajkowe. A blokada potrwa nie na dzień jak ostatnio, ale tydzień – zaznacza. – Może wtedy to dotrze do Brukseli i uświadomi im skalę problemu. Potrafią tylko zarzucać nam brak infrastruktury i umiejętności wywiezienia zboża. Niech sami przyjadą i zabiorą ukraińskie zboże do Niemiec.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 15:21