RPO chce rozszerzenia ustawy odorowej. To uderzy w rolników jeszcze bardziejJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorUstawa odorowa

RPO chce rozszerzenia ustawy odorowej. To uderzy w rolników jeszcze bardziej

04.09.2024., 10:00h

Resort klimatu pracuje nad zapisami ustawy odorowej. Z kolei Rzecznik Praw Obywatelskich chce, aby przepisy te objęły większą grupę rolników. W kogo może uderzyć nowe prawo?

Co się dzieje z ustawą odorową?

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta, gdzie jest tzw. ustawa odorowa. Zdaniem prof. Marcina Wiącka, przepisy dotyczące minimalnej odległości nie powinny dotyczyć tylko ferm trzody chlewnej czy drobiu, ale także wszystkich innych inwestycji, które powodują uciążliwość zapachową.   

Biuro RPO przypomina, że korespondencję w tej sprawie Rzecznicy poprzednich kadencji prowadzili z resortem środowiska prawie od 20 lat. Niemniej problem nadal jest przedmiotem licznych skarg obywateli mieszkających w pobliżu zakładów przemysłowych, fabryk, ferm chowu trzody chlewnej, drobiu, zwierząt futerkowych, wysypisk, składowisk oraz spalarni odpadów, ubojni i innych obiektów, których działalność prowadzi do powstawania uciążliwych zapachów.

MKiŚ chce podjąć inicjatywę legislacyjną ws. ustawy odorowej

Z odpowiedzi ministerstwa klimatu i środowiska na interpelację posłanki Małgorzaty Tracz oraz Krystyny Sibińskiej w sprawie projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, wynika, że MKiŚ planuje podjąć taką inicjatywę legislacyjną.

– Pragnę w pierwszej kolejności wyrazić podziękowanie za podjęcie prac mających na celu skonstruowanie rozwiązania regulującego zjawisko uciążliwości odorowych. Liczę, że doprowadzą one do rychłego podjęcia prac legislacyjnych, które zgodnie z zapowiedzią zaplanowane są na rok 2025 – napisał prof. Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich do Pauliny Henning-Kloski minister klimatu i środowiska.

Ustawa odorwa - czego będzie dotyczyła?

Ale jednocześnie Rzecznik Praw Obywatelskich zauważył, że z deklaracji ministerstwa klimatu i środowiska wynika, że planowana inicjatywa legislacyjna będzie dotyczyła „minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej”.

Dlatego prof. Wiącek zapytał ministerstwo klimatu i środowiska, czy planowane prace legislacyjne dotyczyć mają wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych, czy jedynie  źródła, jakim jest działalność rolnicza.

Przeczytaj również:

image
Wiadomości

RMF: ministerstwo klimatu uderza w polskie rolnictwo. „Od krowy to odór, a spaliny w mieście to zapach”

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. wrzesień 2024 10:44