Canva
StoryEditorKryzysowy skup kukurydzy

Rządowy skup kukurydzy: RARS zbiera oferty. Kiedy rozpocznie się skup?

24.11.2023., 21:41h
Dwa miesiące temu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych ogłosiła, że skupi kukurydzę za 400 mln zł, by ustabilizować rynek. Realizuje jednak te zapowiedzi powoli. Żniwa kukurydziane dobiegają końca, rolnicy, niezadowoleni z niskich cen skupu, protestują na granicy, a RARS ogłasza dopiero drugie rozeznanie rynku w zakresie zakupu mokrego ziarna.

RARS ogłasza kryzysowy skup mokrej kukurydzy

​24 listopada RARS poinformował, że prowadzi rozeznanie rynku w zakresie zakupu kukurydzy mokrej. Jest to drugie rozeznanie dotyczące ziarna z tegorocznych żniw. A przypomnijmy. ​Pod koniec września Michał Kuczmierowski, prezes RARS oraz minister rolnictwa Robert Telus informowali, że w związku z niskimi cenami kukurydzy Agencja Rezerw skupi ziarno za 400 mln zł​. Zapewniali wtedy, że już rozpoczyna się proces rozpoznania rynku, a skup ruszy 2 października.

- Podjęliśmy decyzję o utworzeniu rezerwy kukurydzy, którą będziemy w najbliższych dniach skupować po stałej cenie skupu. Stała cena skupu wpłynie na stabilizację rynku – mówił wtedy Telus. 

Finalnie 9 października RARS poinformował, że dopiero prowadzi rozeznanie rynku. Jaki jest wynik tego procesu, nie wiadomo. Na dedykowanej temu rozeznaniu stronie internetowej widnieje informacja, że "Agencja jest w trakcie analizy otrzymanych ofert na zakup kukurydzy".​ 

Skup mokrej kukurydzy przez RARS: jakie warunki?

Nie mniej jednak, 24 listopada RARS znów ogłosił, że zamierza skupować kukurydzę od przedsiębiorców. Przedmiotem zamówienia będzie:

 • zakup na rzecz Agencji kukurydzy mokrej pochodzącej ze zbiorów z 2023 r. spełniającej wymagania jakościowe, w ilości nie mniejszej niż 5 000 ton;
 • świadczenie usługi wysuszenia i oczyszczenia kukurydzy mokrej w celu uzyskania kukurydzy suchej, spełniającej wymagania jakościowe określone w warunkach przetargu, z zastrzeżeniem, że odbiór kukurydzy suchej nastąpi nie później niż do 18 grudnia 2023 r.
 • świadczenie kompleksowej usługi przechowania kukurydzy suchej obejmującej magazynowanie oraz wymianę na zasadach określonych w umowie

Parametry kukurydzy mokrej

 • Wilgotność bazowa - 30%;
 • Zanieczyszczenia ogółem - max. 10%;
 • Zanieczyszczenia nieużyteczne – max. 2%;
 • Ziarna połamane – max. 8%
 • DON – max. 2000 ppb.

Parametry kukurydzy suchej

 • Wilgotność przy odbiorze – max. 15,2
 • Wilgotność przy wydaniu – max. 14,5%
 • Zanieczyszczenia ogółem - max. 10%
 • Zanieczyszczenia nieużyteczne – max. 2%
 • Ziarna połamane – max. 8%
 • DON – max. 2000 ppb.

RARS zaznacza, że kukurydza powinna być o typowej barwie, wolna od obcych zapachów, żywych szkodników (w tym roztoczy) na każdym etapie rozwoju, wolna od chorób grzybowych.

RARS informuje też, że przedsiębiorca za wykonaną usługę wysuszenia i czyszczenia kukurydzy mokrej otrzyma wynagrodzenie według stawki w zł za tonę oraz wynagrodzenie za usługę przechowywania kukurydzy suchej według zryczałtowanej stawki w zł/tonomiesiąc (plus VAT).​

Zainteresowani przedsiębiorcy powinni do 29 listopada 2023 r. złożyć wypełnione zgłoszenie. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie ruszy sam skup. RARS musi najpierw przeanalizować oferty.

Rolnicy dokładają 2500 zł do każdego hektara kukurydzy

Obecne ceny kukurydzy są bardzo niskie. W niektórych regionach za mokrą spadły nawet do 300 zł/t, a za suchą do 750 zł/t. Tak niskie stawki powodują, że rolnicy muszą dokładać do tej uprawy krocie. Z najnowszych wyliczeń Wielkopolskiej Izby Rolniczej wynika, że straty na 1 hektarze kukurydzy na ziarno wynoszą 2500 zł.

Kryzys na rynku kukurydzy jest też przyczyną protestu rolników na granicy z Ukrainą.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 23:19