Sprzedaż nawozów azotowych wzrosła o połowę. Ale Grupa Azoty na minusie 333 mln złGrupa Azoty
StoryEditorGrupa Azoty

Sprzedaż nawozów azotowych wzrosła o połowę. Ale Grupa Azoty na minusie 333 mln zł

29.05.2024., 11:05h
Grupa Azoty ma duże problemy finansowe, choć w ostatnim kwartale sprzedaż nawozów azotowych wzrosła o połowę. Rośnie też sprzedaż NPK. Skąd więc straty największej polskiej spółki nawozowej?

Grupa Azoty na dużym minusie

Grupa Azoty przedstawiła wyniki finansowe. Sytuacja największej polskiej spółki chemicznej nie jest dobra – strata netto wynosi 333 mln zł.

- Grupa Azoty zanotowała w I kwartale 2024 r. 333 mln zł straty netto. Przychody ze sprzedaży wyniosły prawie 3,4 mld zł – wynika z opublikowanych przez spółkę kwartalnych wyników.

Niski popyt na produkty Grupy Azoty 

Grupa Azoty tłumaczy, że I kwartał 2024 roku to okres utrzymującej się niekorzystnej sytuacji makroekonomicznej na świecie. Popyt na produkty Grupy Azoty był zbyt niski, aby nastąpiła odbudowa rentowności operacyjnej spółki, szczególnie przy dalszym spadku ich cen. 

- Ceny wszystkich surowców produkcyjnych w raportowanym kwartale odnotowały r/r również istotny spadek, który w przypadku kluczowego surowca, czyli gazu, sięgał 50 proc. (wg notowań TTF). Niższe były również koszty jednostkowe mediów energetycznych, tj. energii elektrycznej i węgla. Spadki te jednak były niewystarczające do osiągnięcia dodatniej marży EBITDA – czytamy w raporcie Grupy Azoty. 

Sprzedaż nawozów azotowych wzrosła o połowę

Co ciekawe, Grupa Azoty zanotowała w I kwartale duży wzrost produkcji i sprzedaży nawozów, przy obserwowanym na rynku spadku cen skupu - od produktów, poprzez surowce, na płodach rolnych kończąc. 

- W I kwartale 2024 roku ze względu na wyższą aktywność zakupową odbiorców nastąpił wzrost sprzedaży nawozów r/r, zarówno azotowych (o 52%), jak i wieloskładnikowych (o 37%). Wzrost aktywności odbiorców w bieżącym roku był słabszy, dopiero pod koniec kwartału pojawił się wzrost zainteresowania produktami segmentu – czytamy w raporcie finansowym spółki.

Niskie ceny skupu i import tańszych nawozów uderzają w Grupę Azoty

Grupa Azoty tłumaczy, że negatywny wpływ na sytuację na rynku nawozów miał kontynuowany od wielu miesięcy trend spadkowy cen płodów rolnych oraz podaż nawozów importowanych spoza UE, zarówno pod względem cenowym, jak i wolumenowym z racji wzrostu dostępnej na rynku ilości nawozów. 

- W segmencie Agro nastąpił istotny spadek cen r/r kluczowego surowca do produkcji nawozów azotowych, tj. gazu ziemnego (…) Również w przypadku nawozów wieloskładnikowych ceny kluczowych surowców (fosforyty, sól potasowa) zanotowały istotny spadek w stosunku do roku ubiegłego – podkreśla Grupa Azoty. 

image
Ceny nawozów

Superfosfat tańszy o 500 zł. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 21:09