Ukraina zapowiada embargo na polskie produkty rolne. Które zostaną objęte zakazem?K.Szałaj
StoryEditorWet za zboże

Ukraina zapowiada embargo na polskie produkty rolne. Które zostaną objęte zakazem?

20.09.2023., 07:36h
Ukraina poinformowała, że w ciągu kilku dni wprowadzi embargo na polskie produkty rolne. Które z nich zostaną objęte zakazem wwozu?

Wet za zboże. Ukraina chce wprowadzić zakaz importu polskich produktów rolnych

Ukraina w ciągu najbliższych dni wprowadzi embargo na polską cebulę, pomidory, kapustę i jabłka - poinformował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka. To odpowiedź na wprowadzenie przez nasz kraj zakazu importu zboża z Ukrainy.

Ukraina złożyła skargę na Polskę

Wcześniej, 18 września Ukraina złożyła skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) na Polskę, Węgry i Słowację w związku z przedłużeniem przez te kraje embarga na ukraińskie produkty rolne.

- Zasadniczo ważne jest dla nas udowodnienie, że poszczególne państwa członkowskie nie mogą zakazać importu ukraińskich towarów. Dlatego składamy przeciwko nim pozwy w WTO. Jednocześnie mamy nadzieję, że państwa te zniosą swoje ograniczenia i nie będziemy musieli wyjaśniać tej kwestii w sądach - poinformowała ukraińska minister gospodarki Julia Swyrydenko.

Telus o skardze do WTO: będzie wymagała angażowania dużych sił i środków

Minister rolnictwa Robert Telus w oświadczeniu przesłanym we wtorek do PAP zaznaczył, że z rozczarowaniem przyjmuje decyzję Ukrainy o wystąpieniu na drogę rozstrzygania sporów w WTO.

- Wniosek Ukrainy jest obecnie przedmiotem analizy. Pierwszym etapem procesu są konsultacje między stronami. Dalsze działanie Polski będzie zgodne z odpowiednimi procedurami WTO, w ramach których cały proces może potrwać ok. 15 miesięcy i będzie wymagał angażowania dużych sił i środków ze strony wszystkich uczestników sporu - napisał minister Telus w oświadczeniu.

Ile warzyw i owoców eksportujemy na Ukrainę?

W 2022 roku warzywa i ich przetwory wygenerowały największe przychody z eksportu do Ukrainy. W 2022 r. eksport tych produktów do Ukrainy ukształtował się na poziomie 131 mln euro (14 proc. udział w eksporcie).

- Wywóz warzyw i przetworów z Polski do Ukrainy w 2022 r. wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do 2021 r., kiedy wyniósł 61 mln euro – informuje KOWR.

W strukturze asortymentowej dominującą pozycję zajmowały: pomidory (16 proc. udziału w wywozie warzyw i przetworów do Ukrainy), cebula, szalotka, czosnek, pory oraz pozostałe warzywa cebulowe (15 proc.), a także przetwory warzywne (15 proc.).

Jeśli zaś chodzi o owoce, w 2022 sprzedaliśmy je Ukrainie za 70 mln euro.

Mariusz Dziwulski, ekspert rynku rolno-spożywczego w PKO Bank Polski, w komentarzu dla money.pl podaje więcej wyliczeń.

W sezonie 2022/23 wyeksportowaliśmy na Ukrainę blisko 122 tys. t warzyw oraz 68 tys. t owoców świeżych, co stanowiło odpowiednio 14 i 6 proc. polskiej sprzedaży zagranicznej tych kategorii - wskazuje.

- Uwagę zwraca przede wszystkim sprzedaż cebuli na Ukrainę, która mocno wzrosła w minionym sezonie (+94 proc.), z uwagi na straty w produkcji w tym kraju, wynikające z wojny. Udział Ukrainy w łącznym eksporcie tego warzywa z Polski w sezonie 2022/23 wyniósł 29 a w produkcji nieco ponad 8 proc. - wylicza.

Dziwulski zaznacza, że Ukraina jest również ważnym partnerem Polski jeśli chodzi o eksport marchwi (1/3 polskiej sprzedaży zagranicznej w sez. 2022/23 i blisko 4 proc. produkcji w 2022), pomidorów (odpowiednio 21 i 2 proc.) oraz sałaty (28 proc. eksportu w masie towaru).

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2023 00:00