UOKiK zmusza Pfeifer & Langen do zmiany podejścia do rolnikówTomasz Ślęzak
StoryEditorSiew buraka

UOKiK zmusza Pfeifer & Langen do zmiany podejścia do rolników

26.07.2023., 09:30h
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta ma dobre informacje dla rolników współpracujących ze spółką Pfeifer & Langen Polska. Zobowiązanie, do którego zostało zobligowane przedsiębiorstwo, będzie musiało zostać zrealizowane do końca 2023 r. O co chodzi?

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez UOKiK, prezesowi, Tomaszowi Chróstnemu, nie spodobały się postanowienia umowy zawieranej z rolnikami zajmującymi się produkcją buraka, którą podpisują w momencie nawiązania współpracy ze spółką Pfeifer & Langen Polska. Dotychczas rolnicy, by ich buraki zostały odebrane przez ten podmiot, musieli zakupić nasiona rośliny w Pfeifer & Langen, w przeciwnym razie mogli spotkać się z odmową odbioru. UOKiK stwierdził, że tego rodzaju działanie mogło być przejawem nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej przez spółkę.

Rolnicy spółkujący z Pfeifer & Langen będą mogli kupować nasiona z innych źródeł

W związku z wystosowaniem uwag przez prezesa UOKiK, w toku postępowania wyjaśniającego, Pfeifer & Langen przystała na zmiany na korzyść rolników. Zgodnie z tym, Chróstny zobowiązał spółkę do umożliwienia rolnikom kupowania odmian nasion, które są dopuszczone do obrotu w Polsce u podmiotów innych niż Pfeifer & Langen. Warunkiem zakupu u innych sprzedawców jest potwierdzenie ich jakości odpowiednimi dokumentami. Decyzja o konieczności zmian w spółce Pfeifer & Langen została już wydana.

- To bardzo dobra informacja dla rolników hodujących buraki cukrowe, którzy będą mieli dostęp do szerszej oferty nasion i możliwość dostosowania ich do rodzaju gleby czy lokalnych warunków pogodowych. Taka zmiana praktyki, do której spółka została zobowiązana, jest korzystna również dla plantatorów, którzy teraz będą mogli nabywać nasiona nie tylko od Pfeifer & Langen, ale również od innych dystrybutorów – czytamy w komunikacie UOKiK.

Jakie zmiany wprowadzi Pfeifer & Langen w umowach?

W związku z koniecznością zrealizowania zobowiązań Pfeifer & Langen musi ustalić listę odmian nasion, które rolnik będzie mógł kupić od:

• spółki,

• producentów,

• profesjonalnych dystrybutorów.

Rolnicy będą mieli również możliwość zakupienia nasion spoza listy stworzonej przez Pfeifer & Langen po wcześniejszym zgłoszeniu chęci zakupu tego rodzaju materiału siewnego. Plantatorzy mający zamiar skorzystać z tej alternatywy muszą wiedzieć, że nasiona będą musiały być:

  • dopuszczone do obrotu w Polsce,
  • zarejestrowane we właściwym rejestrze krajowym lub zagranicznym,
  • wyprodukowane z wykorzystaniem zapraw dopuszczonych w Polsce i kupionych bezpośrednio od producenta lub profesjonalnego dystrybutora.

Ponadto do obowiązków rolnika, który nie zechce kupić nasion od Pfeifer & Langen będzie należało również złożenie oświadczenia o wyborze sposobu zakupu nasion w terminie co najmniej 30 dni od opublikowania przez firmę:

  •  listy odmian,
  •  lub zawarcia umowy kontraktacji (w przypadku rolników, którzy zawarli kontrakt po opublikowaniu listy).

Do kiedy Pfeifer&Langen musi spełnić zobowiązania wobec UOKiK?

Spółka Pfeifer & Langen musi zrealizować swoje zobowiązania do końca 2023 r. Jest to pozytywna informacja dla rolników, którzy zyskają możliwość wyboru spośród większej ilości odmian jeszcze przed nowym terminem siewu. Firma została również zobligowana do przedstawienia UOKiK raportu z wykonanego zobowiązania.

Jakie jest stanowisko Pfeifer&Langen w sprawie kontroli UOKiK?

Spółka Pfeifer&Langen odniosła się do decyzji UOKiK, dotyczącej wprowadzenia zmian w zapisie umowy, wyjaśniając skąd wynikały dotychczasowe postanowienia dokumentu. 

- Dotychczas funkcjonujący model zaopatrywania plantatorów w materiał siewny został wypracowany w ramach Ogólnopolskiego Porozumienia Branżowego, zawartego przez wszystkich producentów cukru w Polsce i Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w kwietniu 2017 roku. Porozumienie to przewidywało wykorzystywanie do siewu wyłącznie nasion, które zostały dostarczone przez producenta cukru lub wskazanego przez niego dostawcę - czytamy w oświadczeniu Pfeifer&Langen. 

Jak wynika z dalszej treści stanowiska spółki, propozycja UOKiK została przez nią w pełni zaakceptowana, natomiast zarząd przedsiębiorstwa ma nadzieję na to, że dodatkowy sposób wybory zakupu nasion wpłynie pozytywnie na producentów buraka i zachęci ich do dalszej współpracy. Pfeifer&Langen ma również nadzieję na to, że w ślad za nią pójdą inne spółki cukrowe. 

Co z pozostałymi spółkami cukrowymi działającymi na terenie Polski?

Jak się okazuje, prezes Chróstny zobowiązał pozostałe spółki działające na terenie Polski do zastosowania tych samych zmian w umowie, co firma Pfeifer & Langen.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: UOKiK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 18:13