StoryEditorPOGODA

Upały zostaną do października! Długoterminowa prognoza pogody na lato i jesień od IMGW

12.07.2023., 16:30h
Jak będą wyglądały najbliższe miesiące wg prognozy eksperymentalnej IMGW?

Jaki będzie pogoda w sierpniu?

IMGW opracowując pogodę długoterminową oparł się na danych z lat minionych. Na ich podstawie przygotował następujące prognozy. W sierpniu średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej.

Prognozuje się, że w tym miesiącu średnia temperatura będzie wahać się od 14,8 stopnia Celsjusza do 19,6 stopnia Celsjusza. Temperatura będzie zatem powyżej normy wieloletniej. Opady natomiast wyniosą od 34,8 mm do 158 mm i mieszą się w normie.

image
FOTO: źródło: IMGW

Gorący wrzesień i bez większych opadów

Wg synoptyków IMGW w tym miesiącu spodziewać się należy opadów w normie wynikającej z wieloletnich doświadczeń. Możliwe przekroczenia normy na północy i wschodzie kraju. Temperatury powietrza z kolei w całym kraju będą powyżej normy: od 10 stopni Celsjusza do 15,3 stopnii Celsjusza.

image
FOTO: źródło: IMGW

Ciepły październik i opady w normie

Jeśli chodzi o temperatury we październiki to również czekają nas fale ciepłego powietrza, jak na tę porę roku, które przekroczą normy wieloletnie. Termometry wskażą od 5,4 stopnia Celsjusza do 10,8 stopnia Celsjusza. Natomiast opady będą mieściły się w normie od 17,6 mm do ponad 100 mm na południu kraju.

image
FOTO: źródło: IMGW

Normalizacja dopiero w listopadze

Dopiero wraz z nadejściem listopada pogoda się znormalizuje: zarówno w opadach jak i temperaturze.

W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza oraz miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.

image
FOTO: źródło: IMGW

Co dokładnie oznacza „powyżej normy” i „poniżej normy”?

Jak wyjaśniają synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, określenie "powyżej normy" lub "poniżej normy" nie musi od razu oznaczać ekstremalnej aury.

W IMGW-PIB, podobnie jak w innych ośrodkach meteorologicznych na całym świecie, średnią miesięczną temperaturę powietrza/miesięczną sumę opadów atmosferycznych dla danego miesiąca prognozuje się w odniesieniu do normy wieloletniej przyjmowanej za okres 1991-2020. Wartości średniej miesięcznej temperatury/miesięcznej sumy opadów z tego 30-letniego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie „poniżej normy”, 10 środkowych „w normie”, a 10 najwyższych „powyżej normy”.

Należy pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy. Prognozowana suma opadów odnosi się do sumy opadów ze wszystkich dni w miesiącu. W prognozach nie jest określany rodzaj opadu (śnieg lub deszcz).

Dlaczego prognozy długoterminowe obarczone są dużą niepewnością i mogą się różnić?

Mimo rosnącej mocy obliczeniowej superkomputerów i szerokiej wiedzy na temat procesów atmosferycznych, nie da się uniknąć błędów i różnic w prognozach na tak długi okres czasu. Wynikają one zarówno z ryzyka wystąpienia nagłych (często lokalnych) zjawisk meteorologicznych, które mogą zakłócić prognozowane procesy pogodowe, jak i z różnorodności przyjętych założeń fizycznych, równań matematycznych i statystycznych używanych w modelach prognozowych. Nie jest możliwe dokładniejsze opisanie przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem. Należy pamiętać, że prognoza ma charakter orientacyjny, jest eksperymentalna i odnosi się do średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu.

oprac. M. Czubak na podstawie danych IMGW

Fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 02:52