D. Stancelewska
StoryEditorUstawa odorowa

Ustawa odorowa powraca. Utrudni budowę chlewni i obory na wsi?

25.07.2023., 16:30h
Do Sejmu wpłynął projekt, który ma uregulować kwestię uciążliwych zapachów. Wynika z niego, że minister klimatu będzie miał obowiązek określić dopuszczalne wartości limitu odoru w powietrzu. Czy to utrudni budowę chlewni i obór na wsiach?

Prace nad przyjęciem ustawy odorowej ciągną się od lat. I choć w 2021 r. powstał projekt przepisów w tej sprawie, do dziś nie został przyjęty. Przypomnijmy, że określono w nim minimalną odległość od zabudowań, w jakiej może powstać ferma zwierząt. Zaproponowano, że jeśli ferma utrzymuje np. 220 DJP, to minimalna odległość musi wynieść 220 m, a gdy 510 DJP – 500 m. Zdaniem hodowców, przyjęcie przepisów w takiej formule zahamowałyby nowe inwestycje na wsi.

Ustawa odorowa w nowej odsłonie. "Odpowiedź na oczekiwania obywatelek i obywateli"

Teraz swój projekt, który ma uregulować kwestię uciążliwych zapachów zaprezentowali posłowie Koalicji Obywatelskiej. Kilka dni temu wpłynął on do Sejmu.

- Projekt ustawy stanowi odpowiedź na oczekiwania obywatelek i obywateli, którzy muszą zmagać się w codziennym życiu z odorem emitowanym przez podmioty gospodarcze – czytamy w uzasadnieniu projektu.

KO ma pomysł na określenie limitów poziomu odoru w powietrzu

Posłowie KO chcą przede wszystkim znowelizować jeden z artykułów ustaw Prawo Ochrony Środowiska, który da ministrowi klimatu możliwość określenia w drodze rozporządzenia wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu i metody oceny zapachowej jakości powietrza.

- Dotychczas przepis ten nie został jednak wykorzystany. Doprowadziło to do sytuacji, w której na terenie Rzeczypospolitej Polskiej de facto nie funkcjonują żadne ograniczenia w zakresie emisji odoru – napisano w uzasadnieniu.

Minister klimatu będzie musiał określić dopuszczalne wartości uciążliwych substancji zapachowych?

KO chce w ten sposób zobligować ministra klimatu i środowiska do wydania odpowiedniego rozporządzenia, w którym, określone zostaną:

  • wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu;
  • dopuszczalne częstości przekraczania wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu;
  • okresy, dla których uśrednia się wyniki pomiarów substancji zapachowych w powietrzu.

Rozporządzenie będzie mogło też określać:

  • czas obowiązywania wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu;
  • zależność wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu lub dopuszczalnych częstości przekraczania wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu od jakości zapachu;
  • rodzaje instalacji, dla których ilości gazów lub pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza ustala się, uwzględniając wartości odniesienia substancji zapachowych w powietrzu.

Istnieje jednak obawa, że limity odoru ustalone przez ministra klimatu mogą zablokować budowę chlewni czy obory na wsi. Z drugiej strony nie wiadomo, czy projekt ustawy KO ma szansę na rozpatrzenie jeszcze w tej kadencji Sejmu.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2024 18:07