StoryEditorpogoda

Uwaga rolnicy, mogą pojawić się przymrozki

10.04.2024., 11:00h
W nocy z wtorku na środę oraz w środę przetoczy się przez kraj chłodny front atmosferyczny, przynosząc przelotne opady deszczu. Na północy mogą pojawić się burze. Po przejściu frontu odczuwalny będzie spadek temperatury. W górach i na wyżej położonych obszarach, zamiast deszczu, spodziewany jest śnieg i przymrozki.

Deszczowa i wietrzna środa

W środę, zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia, front atmosferyczny będzie przemieszczał się z zachodu na wschód kraju. Będzie pochmurno z opadami deszczu, a na północy miejscami burze. Temperatura oscylować będzie między 11°C a 15°C na większości obszaru kraju, cieplej na wschodzie, gdzie może osiągnąć 20-22°C, chłodniej nad morzem i w kotlinach sudeckich, gdzie spadnie do 9°C. Wiatr będzie umiarkowany, miejscami porywisty, a nad morzem w porywach do 65 km/h, wiejący z kierunków północno-zachodnich i zachodnich. W czasie burz porywy wiatru mogą sięgać do 70 km/h.

W czwartek przewidywane jest małe i umiarkowane zachmurzenie

Z kolei na północy okresami duże, gdzie również mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Maksymalna temperatura wyniesie od 14°C do 17°C, chłodniej nad morzem, gdzie spadnie do około 11°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z porywami na północy, w centrum i na wschodzie kraju, wiejący głównie z zachodu.

W piątek spodziewane jest umiarkowane i duże zachmurzenie, jedynie na południu kraju może być nieco mniej chmur. Lokalnie możliwe będą słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 15°C do 18°C, chłodniej w kotlinach górskich, gdzie spadnie do 13-14°C, a nad morzem do około 10°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty na północy, wiejący z zachodu i północnego-zachodu.

W sobotę oczekiwane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Podobnie w niedzielę

Na północy i miejscami na wschodzie mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 16°C do 21°C, chłodniej w rejonach podgórskich (ok. 15°C) i nad morzem (około 12°C). Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty na północy, wiejący głównie z zachodu, a na północnym zachodzie z południowego zachodu.

W niedzielę przewidywane jest duże zachmurzenie z opadami deszczu, jedynie na południu i południowym wschodzie kraju zachmurzenie może być umiarkowane, bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 12-13°C na północy i zachodzie, około 18°C w centrum, a nawet do 20-22°C na południu i południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wiejący z zachodu.

W przyszłym tygodniu powróci zima

Po 15 kwietnia szykuje się radykalne i bardzo głębokie ochłodzenie. Na początku kolejnego tygodnia temperatura spadnie o około 5-8°C poniżej normy dla tej pory roku. Prognozy wskazują na słupki rtęci utrzymujące się na poziomie 7-10°C, jednakże niektóre obszary kraju mogą doświadczyć jeszcze niższych temperatur, sięgających zaledwie około 5°C. Ponadto prognozowane są przymrozki nocą w wielu regionach.

image
WYPADKI

Rolnik zawsze pomoże! Ciągnik rolniczy ratuje kierowców TIR-ów na oblodzonej drodze [ZDJĘCIA]

Józef Gorell prognozował przymrozki wcześniej

Druga dekada kwietnia ze zmienną pogodą – dni z deszczem będą przeplatać się ze słonecznymi, ale będzie coraz chłodniej, z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. W ciągu dnia temperatury wzrosną do 15°C, a nocą spadną do –3°C. Lokalnie opady deszczu ze śniegiem. W trakcie przechodzących frontów wiatr lokalnie silny, porywisty. Trzecia dekada najchłodniejsza. Nocą lokalnie temperatury spadną do –7°C. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr okresami silny porywisty.

Michał Czubak

fot. arch. red.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. czerwiec 2024 02:02