grypa ptakówOsp W Wielkopolsce
StoryEditorChoroby zakaźne

Weterynaria i ministerstwo ostrzegają. Za to rolnik może stracić pieniądze

08.01.2026., 09:30h

Drób z fermy zakażonej wirusem H5N1 trafił do ubojni. Tylko dzięki natychmiastowej reakcji kierownika gospodarstwa udało się uniknąć przekazania pozyskanego mięsa do sprzedaży. Za takie postępowanie grozi nie tylko kara grzywny, ale również ograniczenia wolności.

Grypa ptaków w Żaganiu

Ministerstwo Rolnictwa informuje, że w ostatnich dniach do Prokuratury Rejonowej w Żaganiu wpłynęło zawiadomienie o „podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego, za który grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny”.

Chodzi o fermę drobiu w Żaganiu (woj. lubuskie), na której hodowanych jest ok. 960 tys. szt. drobiu.

Jak wynika z komunikatu MRiRW, wszystko działo się na koniec roku 2025:

  • 26 grudnia – odbyło się badanie kur przeznaczonych do uboju; urzędowy lekarz weterynarii, po niestwierdzeniu nieprawidłowości, wystawił świadectwo zdrowia, a następnie kury przetransportowano do ubojni drobiu na terenie woj. mazowieckiego;
  • 28 grudnia – na fermie zaobserwowano symptomy choroby drobiu, jednak lekarz wolnej praktyki, pod którego opieką znajdowała się ferma, nie stwierdził podejrzenia choroby zakaźnej i nie przekazał tej informacji do urzędowego ani powiatowego lekarza weterynarii;
  • 29 grudnia – kierownik fermy „wziął sprawy w swoje ręce” i zawiadomił o podejrzeniu choroby zakaźnej drobiu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żaganiu.

Właściwa reakcja kierownika fermy drobiu umożliwiła służbom weterynaryjnym natychmiastowe wszczęcie procedur wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady.

Przeprowadzono dochodzenie epidemiologiczne, a mięso z kur, które zostały przeznaczone do uboju, zatrzymano i odizolowano.

– Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych potwierdzających wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków HPAI (podtyp H5N1), mięso pod nadzorem urzędowym poddano utylizacji w zakładzie do tego uprawnionym – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Co z ubojnią drobiu, która przyjęła zakażone mięso?

Zgodnie z procedurami po wykryciu obecności wirusa w mięsie drobiu, które trafiło do jednej z mazowieckich ubojni, zakład ten został poddany specjalnym procedurom polegającym na:

  • czyszczeniu,
  • myciu,
  • dezynfekcji.

Przeprowadzono również działania mające na celu zapobiegnięcie ewentualnym, dalszym zanieczyszczeniom krzyżowym.

Choroba zakaźna zwierząt – komu zgłosić podejrzenie?

W związku z zaistniałą sytuacją, MRiRW w komunikacie dotyczącym sprawy apeluje do rolników, by ci, jeśli mają podejrzenie, że zwierzęta utrzymywane w ich gospodarstwie są chore, bezzwłocznie zgłaszali ten fakt odpowiednim służbom. Jeśli tego nie zrobią, poniosą konsekwencje prawne.

Jeśli rolnik podejrzewa, że zwierzęta w jego gospodarstwie cierpią na chorobę zakaźną, musi zgłosić ten fakt:

  • organowi Inspekcji Weterynaryjnej,
  • najbliższej lecznicy weterynaryjnej,
  • władzom publicznym: wójtowi/burmistrzowi/prezydentowi miasta.

Czy w Żaganiu lekarz weterynarii się pomylił?

Sprawa fermy drobiu z Żagania jest poważna. Powiatowy Lekarz Weterynarii złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Żaganiu oraz do Rzecznika Odpowiedzialności przy Izbie Lekarsko-Weterynaryjnej, jako organowi samorządowemu zawodowych lekarzy weterynarii, właściwemu dla naruszeń związanych z wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii.

Jaka kara z niezgłoszenie podejrzenia choroby zakaźnej zwierząt gospodarskich?

MRiRW przypomina, że „brak zawiadomienia organu Inspekcji Weterynaryjnej może skutkować brakiem odszkodowania za zwierzęta padłe lub zabite oraz przekazaniem do organów ścigania zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego, za który grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo kara grzywny”.

5 ognisk grypy ptaków w 2026 r.

W roku 2025 służby weterynaryjne potwierdziły 128 ognisk grypy ptaków, w których łącznie zlokalizowanych było ok. 10 mln 300 tys. szt. drobiu. Natomiast w roku 2026 służby weterynaryjne w okresie od 2 do 4 stycznia stwierdziły już 5 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków. 3 z nich na terenie woj. lubelskiego i 2 na terenie woj. wielkopolskiego.

W roku 2026 zagazowaniu i utylizacji poddano łącznie:

  • 22 075 szt. kaczek rzeźnych;
  • 105 541 szt. kur niosek;
  • 102 722 szt. indyków rzeźnych.

Łącznie od początku roku 2026 z powodu wirusa H5N1 zlikwidowano już 230 338 szt. drobiu.

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na podst. MRiRW, wetgiw.gov.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2026 09:49