IMGW publikuje mapy. Gdzie rolnicy mogą wyjechać z azotem?IMGW/Sierszeńska/Canva
StoryEditorNawożenie azotem 2024

Wiosenne nawożenie azotem możliwe już w 12 województwach [Aktualna MAPA]

07.02.2024., 09:01h
W większości powiatów w Polsce rolnicy mogą już wyjechać z azotem. W kilku miejscach możliwe jest także nawożenie jarych. Sprawdź, czy też możesz zastosować azot na swoim polu.

Można już nawozić azotem w uprawach jarych. Gdzie?

Na mapie IMGW dotyczącej kryterium wcześniejszego nawożenia zrobiło się mocno żółto, a miejscami nawet zielono. To znak, że w tych powiatach możliwe jest już wiosenne nawożenie. Kolor żółty oznacza zezwolenie na zastosowanie azotu w oziminach i użytkach zielonych, a kolor zielony w uprawach jarych.

Generalnie rolnicy mogą wyjeżdżać w pole z azotem już w 242 powiatach położonych w 14 województwach, poza podlaskim i warmińsko-mazurskim. 4 powiaty oznaczone na zielono znajdują się w woj. dolnośląskim i lubuskim.

Sprawdź, czy w Twoim powiecie już można nawozić. Kliknij TUTAJ.

W całej Polsce mokro na polach

W tym roku temperatury pozwalają na wyjątkowo wczesne nawożenie. Niestety, w wielu miejscach duże opady uniemożliwiają rolnikom wjazd w pole, bo jest mokro i tworzą się duże zastoiska wody. A prognozy IMGW nie są optymistyczne - przez najbliższe dni ma padać w całej Polsce. 

Kiedy rolnik może wyjechać z azotem w pole?

Rolnik może stosować nawozy azotowe od 1 lutego, jeżeli wystąpią odpowiednie warunki pogodowe ​czyli:

  • przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 3°C – dotyczy możliwości nawożenia roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,
  • przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczy 5°C – dotyczy możliwości nawożenia pozostałych upraw.

image
Wzrosły kary dla rolników

WYŻSZE kary dla rolników za nieprzestrzeganie terminów nawożenia azotem 2024

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. luty 2024 15:40