fot. TPR
StoryEditorPOGODA JÓZEFA GORELLA

Wiosna 2024 będzie chłodna i deszczowa. Prognoza pogody Józefa Gorella

01.04.2024., 16:30h
Józef GorellJózef Gorell
W nadchodzących miesiącach należy się spodziewać znaczących opadów deszczu, zwłaszcza na terenach o niskim położeniu, podatnych na zalania. Prognozy sugerują, że wiosną największe opady deszczu przewiduje się na kwiecień i czerwiec.

W nadchodzących miesiącach wystąpią okresy z intensywnymi opadami deszczu

Rolnicy, którzy posiadają nisko położone zalewowe grunty, powinni spodziewać się licznych podtopień. Od kilku lat w trakcie zimy występują wyjątkowo ciepłe okresy, szczególnie w lutym. Zapowiadane przeze mnie mrozy w lutym wynikały z okreś­lonej rotacji. Obecnie, jak wskazują naukowcy, słabnie prąd zatokowy (termohalinowy), który dociera do Europy od Zatoki Meksykańskiej. Podlega on rotacji i cykliczności oraz zapowiada ochłodzenie klimatu. Natomiast prof. Walentyna Żarkowa z londyńskiego instytutu w opracowaniach klimatycznych twierdzi, że po 2030 r. dojdzie do radykalnego ochłodzenia klimatu, co wynika z cykliczności oddziaływań Słońca. Na przełomie tysiąclecia, tj. między 900 a 1200 r., było podobnie ciepło i w państwach skandynawskich, podobnie jak teraz, uprawiano winorośl. Według moich obliczeń zawsze przed większym lub mniejszym ochłodzeniem lub zlodowaceniem musi dojść do ocieplenia klimatu.

Będzie zimniej niż w lutym

Druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja zapowiadają się bardzo chłodne z przymrozkami – będzie zimniej niż w lutym. Najmniej opadów wystąpi w pierwszej połowie maja. Pierwsza połowa lipca zapowiada się deszczowo, natomiast trzecia dekada oraz początek sierpnia – słonecznie. Od 8 sierpnia powrócą opady deszczu. Intensywność opadów w późniejszych okresach będzie zależna od pogodowych procesów równikowych.

Kwiecień

temp. min. od –7°C do 8°C maks. 3°C do 20°C

Początek pierwszej dekady lokalnie z intensywnymi opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Wiatr okresami silny, porywisty, szczególnie w górach i nad morzem. Okresami wystąpią mgły i mżawki. W ciągu dnia temperatury do 20°C. Nocą w rejonach północno-wschodnich wystąpią przymrozki. Druga dekada ze zmienną pogodą – dni z deszczem będą przeplatać się ze słonecznymi, ale będzie coraz chłodniej, z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. W ciągu dnia temperatury wzrosną do 15°C, a nocą spadną do –3°C. Lokalnie opady deszczu ze śniegiem. W trakcie przechodzących frontów wiatr lokalnie silny, porywisty. Trzecia dekada najchłodniejsza. Nocą lokalnie temperatury spadną do –7°C. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr okresami silny porywisty.

Maj

min. od –6°C do 12°C maks. od 10°C do 28°C

W pierwszej dekadzie maja ośrodki wyżowe nadal będą ściągać chłodne powietrze z północy. Wciąż lokalnie będą występować nocne przymrozki – w wielu rejonach kraju do –5°C. Opadów będzie już mniej. Pod koniec dekady pojawią się pierwsze burze, więcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby, umiarkowany. W drugiej dekadzie, w okresie tzw. zimnych ogrodników, niemal w całym kraju należy spodziewać się przymrozków. Wystąpią niewielkie opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Większość dni słonecznych. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Wiatr słaby, zmienny. Trzecia dekada: więcej opadów deszczu, znaczne ocieplenie. Wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem i z silnym porywistym wiatrem. W rejonach północno-wschodnich noce jeszcze bardzo chłodne, w ciągu dnia do 28°C

Czerwiec

temp. min. od 3°C do 22°C maks. od 13°C do 35°C

Pierwsza dekada czerwca przyniesie znaczne ocieplenie – temperatura w ciągu dnia wzrośnie do ponad 32°C. Będzie burzowo, z intensywnymi opadami deszczu i gradu, z silnym porywistym wiatrem, lokalnie z nawałnicami. Koniec dekady: mniej opadów i burz. Pojawią się mżawki i zrobi się znacznie chłodniej. Druga dekada bardzo upalna, z temperaturą do 35°C, z przewagą słonecznych dni. Tylko lokalnie wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu i gradu. Możliwe nawałnice. W trzeciej dekadzie powrócą intensywne opady deszczu i burze z nawałnicami oraz z gradem w całym kraju. Pod koniec dekady mniej opadów.

Józef Gorell

fot. TPR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 11:42