Na Podlasiu wójt ostrzega przed wilkami.Canva
StoryEditorwilki

Wójt na Podlasiu ostrzega rolników przed wilkami. 10 zasad, jak uniknąć tragedii

11.10.2024., 13:00h

W związku z pojawieniem się wilków na terenie gminy Wysokie Mazowieckie, wótj apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności oraz podjęcie działań mających na celu ochronę dobytku przed ewentualnymi szkodami wyrządzonymi przez te zwierzęta.

Wilki w podlaskiej gminie

Wilki są objęte ochroną gatunkową, dlatego właściciele posesji mają obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia swojego mienia.

Wilki z natury unikają kontaktu z ludźmi i są płochliwe. Zbliżają się do siedzib ludzkich głównie w poszukiwaniu jedzenia, jednak zazwyczaj robią to nocą, gdy ludzie nawet tego nie zauważają. Pomimo swojej ostrożnej natury, wilki – jak każde dzikie zwierzę – mogą stać się nieprzewidywalne, zwłaszcza jeśli są wystraszone, ranne, chore lub przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z człowiekiem, na przykład poprzez dokarmianie. W związku z tym ważne jest, aby nie oswajać tych zwierząt i unikać wszelkiego kontaktu z nimi.

image
Wiadomości

Rolnicy biją na alarm: po powodzi pojawiły się duże watahy wilków. "Mieszkańcy są przerażeni"

Zachowanie ostrożności i odpowiednie zabezpieczenie posesji to kluczowe działania, które pozwolą zminimalizować ryzyko szkód wyrządzonych przez wilki oraz zapewnić bezpieczeństwo zarówno ludziom, jak i dzikiej przyrodzie.

Co zrobić, gdy spotka się wilka na swojej drodze?

Często w takich sytuacjach nie wiadomo, jak się zachować. Lasy Państwowe mają kilka porad, jak takie spotkanie zakończyć, bez szkód dla człowieka.

  • nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
  • jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
  • jeśli jesteś fotografem przyrodniczym lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.

image
Wiadomości rolnicze

Wilki w miesiąc zagryzły 50 krów na Podhalu. Rolnicy apelują do Tuska

  • jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą.  Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi. 
  • jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np.na podstawie aplikacjimBDL, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, pobliskie nadleśnictwo lub skontaktuj się ze Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.
  • jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
  • jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
  • nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
  • jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.

Michał Czubak

fot. Canva

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 23:06