Zmarli w roku 2023TPR
StoryEditorZaduszki

Zaduszki rolnicze 2023. Pamiętamy o tych, którzy odeszli

01.11.2023., 08:00h
Śmierć przychodzi niespodziewanie i zabiera osoby, które na ziemi miały jeszcze wiele do zrobienia. Wśród takich ludzi są również rolnicy, członkinie KGW czy też przedstawiciele branży rolniczej. Wspominamy osoby, które w ostatnim czasie odeszły do Domu Ojca i dla których rolnictwo było nieodłączną częścią codzienności.

ŚP. Witold Podkówka

8 grudnia 2022 roku w wieku 94 lat zmarł prof. Witold Podkówka. Był doktorem honoris causa Akademii Rolniczej w Szczecinie oraz twórcą pierwszej agrorafinerii produkującej biopaliwo.

ŚP. Jerzy Wilkin

10 stycznia 2023 roku w wieku 75 lat zmarł znawca polskiej wsi,  prof. Jerzy Wilkin. Przez wiele lat był związany m.in. z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN oraz był przewodniczącym Rady Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa. Był także zasłużonym pracownikiem Instytutu oraz inicjatorem powstania w Instytucie Zakładu Integracji Europejskiej, którego był wieloletnim kierownikiem. 

image

Jerzy Wilkin

FOTO: IRWiR PAN

ŚP. Wojciech Patera

15 stycznia 2023 r. po długiej walce z chorobą zmarł dziennikarz Wojciech Petera. Miał 56 lat. Przez wiele lat pracował w Krajowej Radzie Izb Rolniczych. Był także redaktorem naczelnym,,Polskiej Wsi” i współpracował z wieloma innymi wydawnictwami rolniczymi. W latach 2015-2016 był doradcą ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

image

Wojciech Patera

FOTO: Archiwum redakcji

ŚP. Aleksander Olejniczak

3 maja 2023 roku w wieku 77 lat zmarł Aleksander Olejniczak z Rgielska gm. Wągrowiec. Wybitny rolnik, Wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, stojący na straży spraw wsi, mówiący głośno o problemach polskiego rolnictwa. Był bohaterem serii reportaży telewizyjnych POLSAT o rolnikach pt. „Rolnicy – Tak się żyje u nas na wsi”.

ŚP. Czesław Tarkowski

15 lipca 2023 r. w wieku 97 lat zmarł Pan prof. dr hab. Czesław Tarkowski, wieloletni Dyrektor Instytutu Genetyki i Hodowli Roślin, Dziekan Wydziału Rolniczego w latach 1981-1987 oraz Prorektor i Rektor Akademii Rolniczej w Lublinie w latach 1987-1990. Profesor był przewodniczącym Oddziału Lubelskiego oraz Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Genetycznego, Członkiem wielu Komitetów Polskiej Akademii Nauk i Rad Naukowych różnych Instytutów, Przewodniczącym Ogólnopolskiego Zespołu Naukowo-Hodowlanego ds. Pszenżyta, a także współautorem dwóch odmian żyta tetraploidalnego i czterech odmian krótkosłomych pszenżyta.

image

Czesław Tarkowski

FOTO: up.lublin

ŚP. Barbara Jaworska 

Barbara Jaworska zmarła 23 lipca 2023 r. była czynną działaczką Koła Gospodyń Wiejskich w Sobótce (gm. Ostrów Wielkopolski) i aktywną członkinią Kółek Rolniczych. Jaworska z chęcią podejmowała inicjatywy integrujące mieszkańców, ale starała się również wspierać rolników i ich rodziny w potrzebie. Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej, którą wielokrotnie wspierała w działaniach, przyznał jej wyróżnienie „Medalion im. Dr Aleksandra Hrabiego Szembeka za działalność na rzecz rolnictwa i rozwoju wsi wielkopolskiej” w 2022 r. podczas Jubileuszu 160-lecia Kółka Rolniczego w Sobótce.

image

Barbara Jaworska

FOTO: WIR

ŚP. Elżbieta Wawreniuk

26 sierpnia 2023 roku podczas Ogólnopolskiego Spotkania Ludzi Rolnictwa i Agrobiznesu zmarła Elżbieta Wawreniuk. Miała 67 lat. Wraz z mężem Leonem Wawreniukiem wydawała Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO. Była współorganizatorką wielu ogólnopolskich konkursów, jak Wybitny i Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP, Agroprzedsiębiorca Wszechczasów RP, Kwatery na Medal. Inicjowała także ogólnopolskie AgroZajazdy, AgroKrąg Ludzi Pozytywnie Zakręconych, Konfrontacje „Drogi do AgroSukcesu” oraz Noworoczne Gale Agrobiznesu na SGGW. Była także zaangażowana w ogólnopolski konkurs AgroLiga, nad którym honorowy patronat sprawuje Prezydent RP. Elżbieta Wawreniuk przez wiele lat pomagała też zwierzętom jako wolontariuszka w schronisku dla zwierząt.

image

Elżbieta Wawreniuk

FOTO: Archiwum redakcji

****

A my, redakcja "Tygodnika Poradnika Rolniczego" pamiętamy także o o naszych redakcyjnych koleżankach i kolegach. Wśród nich są: 

ŚP. Ewa Banecka

Dziennikarka rolnicza związana z takimi tytułami jak Gromada-Rolnik Polski, Plon, Nowy Plon Poradnik Rolniczy. Podjemowała tematy związane z hodowlą bydła i agrotechniką, ale także interwniowała w obronie rolników przed bezdusznymi urzędnikami lub złym prawem.

ŚP. Mariola Łukaszewska

– Była wrażliwa na los innych, przejmowała się każdym cierpieniem i krzywdą. Perfekcjonistka pod każdym względem, a gdy coś robiła, zawsze angażowała się w to całym sercem – mówi o Marioli Krystyna Nowakowska, sekretarz redakcji "Tygodnika Poradnika Rolniczego". 

ŚP. Wiesław Nogal 

10 stycznia 2013 roku zmarł Wiesław Nogal. Był redaktorem największych gazet rolniczych w Polsce, w tym „Plonu”, „Nowego Plonu”, „Poradnika Rolniczego” oraz „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.  

– Przede wszystkim Wiesław był bardzo dobrym kolegą i szefem. Wymagającym, surowym i sprawiedliwym, ale najwięcej wymagał od siebie – wspomina go Krzysztof Wróblewski, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

ŚP. Jolanta Szaciłło 

Jolanta Szaciłło zmarła 29 czerwca 2019 roku po ciężkiej chorobie. Przez lata była związana z miesięcznikiem "Sad Nowoczesny".  – Iskierka w naszym redakcyjnym gronie – wspominają dziennikarze z redakcji. 

 

ŚP. Joanna Zwolińska 

12 listopada 2018 roku z naszego grona odeszła Joanna Zwolińska. W swojej karierze pisała do tak znanych czasopism rolniczych jak „Gromada – Rolnik Polski”, „Gazeta Rolnicza”, „Plon”, „Poradnik Rolniczy”, a przez ostatnie lata do „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. 

Paweł Mikos, Przemysław Staniszewski, Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. kwiecień 2024 16:25