GlifosatJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorGlifosat

Co dalej z glifosatem? Napięcie rośnie - państwa UE znów się nie porozumiały w kwestii rejestracji

16.11.2023., 11:00h
Rolnicy z niepokojem odliczają dni do 15 grudnia br., kiedy wygaśnie zezwolenie na stosowanie glifosatu w uprawach. Jak się okazuje, państwom członkowskim UE niespieszno do przedłużenia zgody. Co dalej z glifosatem?

16 listopada 2023 r. odbyło się kolejne posiedzenie w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie glifosatu. Jak się okazuje, spotkanie przedstawicieli państw członkowskich UE nie przyniosło spodziewanych rezultatów i nie została osiągnięta wymagana większość kwalifikowana, umożliwiająca przedłużenie zezwolenia lub wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania glifosatu. Poprzednie posiedzenie miało miejsce 13 października br. w Stałym Komitecie ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCOPAFF).

Czy rolnicy będą mogli stosować glifosat do ochrony upraw?

Jak wynika z przepisów prawa, teraz wszystko leży w rękach Komisji Europejskiej. Oznacza to, że w związku z brakiem odpowiedniej ilości głosów zarówno za stosowaniem glifosatu, jak i przeciw KE do 15 grudnia br. musi podjąć decyzję, co dalej.

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie KE jednoznacznie wskazuje na to, że kolejnych posiedzeń w sprawie glifosatu nie będzie. KE podejmie decyzję o zatwierdzeniu stosowania glifosatu przez kolejne 10 lat lub o wprowadzeniu zakazu jego użycia na podstawie kompleksowych ocen bezpieczeństwa, które przeprowadzą:

  • Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA),
  • Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA).

KE za przedłużeniem glifosatu

Choć ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, to wiele wskazuje na to, że KE może przychylić się do próśb rolników i przedłużyć zezwolenie na stosowanie glifosatu przez kolejne 10 lat, bo już wcześniej proponowała takie działanie. Jeżeli zezwolenie na glifosat zostanie przedłużone, to na pewno będzie ono zawierało szereg zastrzeżeń, nowych warunków i ograniczeń w stosowaniu.

Jakie ograniczenia będą dotyczyły glifosatu?

Jeżeli KE przychyli się do przedłużenia zezwolenia na glifosat, to na pewno będzie ono miało pewnego rodzaju obwarowania, takie jak np.:

  • zakaz stosowania przed zbiorami jako środka osuszającego,
  • środki mające na celu ochronę organizmów niebędących przedmiotem zwalczania.

Państwa członkowskie UE mogą decydować o użyciu glifosatu

Nie należy zapominać, że państwa członkowskie UE są odpowiedzialne za wydawanie krajowych zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające glifosat, w związku z czym mogą ograniczać ich stosowanie na szczeblu krajowym i regionalnym w przypadku, gdy uznają, że jest to konieczne.

Więcej na ten temat przeczytasz w:

image
Co dalej z glifosatem?

Czy rolnicy będą mogli stosować glifosat po 15 grudnia 2023 roku?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ec.europa.eu

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 07:14