Cogeca ma nowego szefa. Polka wybrana na I Wiceprezydentfot. COGECA
StoryEditorCOGECA

Cogeca ma nowego szefa. Polka wybrana na I Wiceprezydent

01.12.2023., 11:30h
30 listopada w siedzibie Komitetu Spółdzielni Rolniczych Unii Europejskiej COGECA w Brukseli odbyło się doniosłe posiedzenie Prezydium, podczas którego Agnieszka Maliszewska została ponownie wybrana na Pierwszą Wiceprezydent COGECA. Polska przedstawicielka zdobyła największe poparcie, co świadczy nie tylko o jej indywidualnym sukcesie, ale również o rosnącym prestiżu polskiej branży mleczarskiej w Europie.

Wybór nowego prezydenta i wiceprezydentów

Na czele COGECA stanął nowo wybrany prezydent, Lennart Nilsson z Lantbrukarnas Riksförbund w Szwecji. Jego kadencja będzie wspierana przez sześciu wiceprezydentów, w tym Agnieszkę Maliszewską. Wybór ten obejmie lata 2024-2026 i determinuje kierunek, w jakim pójdzie europejska spółdzielczość rolnicza.

Różnorodność siłą Europy

W swoim wystąpieniu podczas prezentacji kandydatów Agnieszka Maliszewska podkreśliła różnorodność europejskiego rolnictwa i spółdzielczości. Europa jest kontynentem złożonym i zróżnicowanym, a ta różnorodność, według Maliszewskiej, stanowi siłę i odporność Unii. Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń, europejska spółdzielczość staje się bardziej odporna na zmienne warunki rynkowe.

- Europa jest bardzo złożona i różnorodna tak samo jak złożone i różnorodne jest europejskie rolnictwo i spółdzielczość. Jest inne w każdym kraju, tak bardzo jak my jesteśmy inni. Ale ta różnorodność czyni nas silnymi i odpornymi, bo dzięki temu znamy rolnictwo i spółdzielczość z równych stron. Ta różnorodność, wymiana wiedzy i doświadczeń pozwala nam być coraz lepszymi i bardziej odpornymi na sytuacje jakie nas dotykają. Przed nami kolejne wyzwania i trudne czasy dla unijnej spółdzielczości. Spółdzielczość ma być w centrum uwagi i budować zachęty dla nowych pokoleń rolników, aby zapewnić nam żywność i bioróżnorodność. Spółdzielczość to nie tylko rolnik, producent żywności – mówiła Agnieszka Maliszewska podczas prezentacji kandydatów.

Spółdzielczość jako siła społeczności

Podkreśliła również, że spółdzielczość to nie tylko producenci żywności, ale także sieć wzajemnej współpracy, tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój lokalnej ekonomii i serce społeczności wiejskich. Spółdzielczość, według Maliszewskiej, jest liderem zmian i innowacji, a także wielką rodziną zjednoczoną wspólną pasją i wizją europejskiej społeczności.

image
FOTO: fot. Polska Izba Mleka

Sukces polskiej branży mleczarskiej

Agnieszka Maliszewska, od dawna zaangażowana w działalność COGECA, już w latach 2020-2023 pełniła funkcję Pierwszej Wiceprezydent COGECA. Jej ponowny wybór to nie tylko indywidualne uznanie, lecz także ogromne wyróżnienie dla Polski i krajowej branży mleczarskiej. Jest to sygnał, że Europa dostrzega i docenia pracę Polaków na rzecz spółdzielczości na arenie międzynarodowej.

Objęcie przez Agnieszkę Maliszewską stanowiska Pierwszej Wiceprezydent COGECA otwiera nowe możliwości intensywnej promocji polskiego mleczarstwa zarówno w kraju, jak i za granicą. Polska branża mleczarska zdobyła uznanie na europejskiej scenie, a Agnieszka Maliszewska będzie miała okazję reprezentować interesy Polski i wspierać rozwój sektora na międzynarodowym froncie.

W ten sposób Polska, poprzez reelekcję Agnieszki Maliszewskiej, utwierdza swoją pozycję jako istotnego gracza na europejskiej scenie spółdzielczości rolniczej.

oprac. M. Czubak

fot. Polska Izba Mleka

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. luty 2024 22:41