StoryEditorWILKI

Czy będzie większy odstrzał wilków? KE robi właśnie pierwszy krok

05.09.2023., 12:00h
Powrót wilka do regionów UE, gdzie przez długi czas drapieżnik ten był nieobecny, coraz częściej prowadzi do konfliktów z lokalnymi społecznościami rolniczymi i łowieckimi. Szczególnie jest to zauważane tam, gdzie środki mające zapobiec atakom wilka na zwierzęta hodowlane nie są powszechnie wdrażane.

Komisja rozpoczyna nową fazę pracy nad rozwiązywaniem problemów związanych wilkami

Prezydent von der Leyen powiedziała: "Skupienie się watah wilków w niektórych europejskich regionach stało się realnym zagrożeniem dla zwierząt hodowlanych, a potencjalnie także dla ludzi. Wzywam lokalne i krajowe władze do podjęcia działań tam, gdzie jest to konieczne. Istnieją już przepisy UE, które to umożliwiają."

Komisja zwraca się z prośbą do środowisk lokalnych, stowarzyszeń oraz naukowców, a także wszystkich zainteresowanych strony do przekazania aktualnych danych dotyczących populacji wilków i ich wpływu do dnia 22 września 2023 r. Informacje te należy przekazywać za pośrednictwem adresu mailowego: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Potrzebne zmiany w ustawie o ochronie przyrody w sprawie odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się oficjalnym pismem do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy, postulując konieczność wprowadzenia zmian w ustawie o ochronie przyrody, aby skutecznie uregulować kwestię odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki.

W swoim piśmie, Prezes KRIR podkreślił, że rolnicy często napotykają na odmowę wypłaty odszkodowań ze strony Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska. Argumentacja RDOŚ często opiera się na braku jednoznacznych wytycznych dotyczących "bezpośredniej opieki", zawartych w artykule 126 ustawy o ochronie przyrody, co sprawia, że trudno jest określić konkretne działania, które należy podjąć w celu ochrony zwierząt przed atakami wilków.

Ponadto, w obecnych przepisach brakuje wykazu środków zabezpieczających stada bydła, takich jak pastuchy elektryczne, siatki ogrodzeniowe czy druty kolczaste. Nawet jeśli rolnicy stosują te środki, RDOŚ często nie uznaje ich za skuteczne w zabezpieczeniu przed atakami wilków.

"KRIR oczekuje, że Minister Klimatu i Środowiska podejmie odpowiednie kroki w celu inicjacji zmian w ustawie, aby chronić interesy rolników i zrównoważyć odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez wilki." - podaje na swoich stronach internetowych Rada.

Michał Czubak
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 06:48