envato elements
StoryEditorBędą zmiany w UE?

Czy DG AGRI zniknie i zastąpi je DG FOOD? Rolnicy wyśmiewają pomysł Brukseli

07.12.2023., 13:30h
Przyszłoroczne wybory do europarlamentu mogą przynieść nie tylko zmiany osobowe, ale także nowości w strukturach unijnych, związanych z branżą rolniczą. Pojawiły się plotki, że Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa miałaby być zastąpiona przez nowy organ - Dyrekcję Generalną ds. Żywności. Co na to rolnicy?

Nowy organ zastąpi DG Agri?

Choć do najbliższych wyborów europejskich jeszcze pół roku, w Brukseli już huczy od plotek i pomysłów na przyszłość. Pojawiły się między innymi doniesienia o planie utworzenia w Komisji Europejskiej dużej Dyrekcji Generalnej ds. Żywności (DG FOOD), która zastąpiłaby funkcjonującą obecnie Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa (DG AGRI), przejmując także kompetencje innych części Komisji Europejskiej. Prócz tego mówi się w Brukseli o możliwym powołaniu Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Żywności.

Nowa struktura przyspieszy wdrażanie Zielonego Ładu?

Pomysł reform struktur unijnych związanych z rolnictwem pochwalają zwłaszcza organizacje, które są zdania, że elementy reformy składającej się na Europejski Zielony Ład są wdrażane zbyt wolno. Poparła go między innymi Giulia​ Riedo, specjalistka ds. polityki ds. rolnictwa i zrównoważonej żywności w WWF Europe. W cytowanej przez Euractive wypowiedzi Reido przyznała, że wyznaczony Wiceprzewodniczący byłby „kluczowy do rozpoczęcia i ugruntowania przejścia na zrównoważony system żywnościowy UE”.

- Wiceprezydent odegrałby kluczową rolę w zapewnieniu spójności politycznej celów przejściowych i reprezentowałby wiodącą pozycję UE w tej kwestii – stwierdziła, dodając, że zapewni to bardzo potrzebną koordynację i współpracę między różnymi obszarami polityki. Wysłałoby to również „bardzo silny sygnał polityczny” do obywateli, pokazując, że uczynienie żywności bardziej zrównoważoną i dostępną jest „najwyższym priorytetem”.

Komisja Europejska odmówiła wypowiedzi w tym temacie.

Copa-Cogeca sprzeciwia się zmianom. Dlaczego?

Co ciekawe, przeciwnikiem zmian w unijnych strukturach okazała się Copa-Cogeca. Zdaniem tej organizacji, utworzenie DG FOOD byłoby niewymierną reakcją na prawdziwy i złożony problem polityczny, jakim są dalsze losy rolnictwa w ramach projektu europejskiego. Przedstawiciele Copa-Cogeca sądzą, że istnieje kilka bardzo dobrych powodów, aby sprzeciwić się  pomysłowi restrukturyzacji i zmian, który wykracza poza debatę semantyczną lub naturalną reorganizację administracyjną.

Szefowie Copa-Cogeca zwracają także uwagę na to, że za utworzeniem DG FOOD optują niektóre organizacje pozarządowe z siedzibą w Brukseli, od stowarzyszeń konsumenckich po grupy ekologiczne oraz międzynarodowe firmy spożywcze. ​Nim dojdzie do zmian, warto zatem zastanowić się, kto na nich skorzysta i czy na pewno będą to europejscy rolnicy.

- Dziwny sojusz! Choć podawane powody są różne, łączy je chęć narzucenia odgórnego podejścia do niezbędnych zmian w rolnictwie. Jednak to ta sama ideologia doprowadziła do niepowodzenia programu „Od pola do stołu”, w którym nieszablonowe cele były oderwane od realiów w terenie – możemy przeczytać w stanowisku, podpisanym przez Christiane Lambert (Copa) i Ramona Armengol (Cogeca).

Jakie wątpliwości wobec DG FOOD ma Copa-Cogeca?

Przedstawiciele Copa-Cogeca postawili szereg pytań, dotyczących możliwej restrukturyzacji i likwidacji DG AGRI na rzecz DG FOOD:

  • czy samo utworzenie „DG FOOD” rozwiązałoby główne niedociągnięcia zidentyfikowane w ramach „Od pola do stołu”,
  • czy zostanie przeprowadzone ogólne badanie wpływu na rolnictwo planowanych reform w ramach Zielonego Ładu,
  • czy będzie zapewnione konkretne finansowanie tych inicjatyw pod nadzorem „DG FOOD”
  • czy inicjatywy wychodzące z „DG FOOD” będą w większym stopniu odpowiadać realiom w terenie,
  • czy „DG FOOD” rozwiąże problem dostosowania polityki handlowej UE do wymogów „Od pola do stołu”?

Zdaniem Copa-Cogeca, na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: nie.

Jak rozwiązać sytuację unijnych organów do spraw rolnictwa?

Choć Copa-Cogeca sprzeciwia się planom zastąpienia DG AGRI przez DG FOOD, widzi możliwość zmian w strukturach unijnych. Organizacja zaproponowała, aby w Komisji Europejskiej powołać Wiceprzewodniczącego ds. obszarów rolniczych i wiejskich. Jego zadaniem byłoby zapewnienie spójności wszystkich wniosków, mających wpływ na społeczność rolniczą, oraz troska o to, aby rolnictwo mogło przejść transformację, nie pozostawiając nikogo w tyle i wspierając jednocześnie jak najwięcej gospodarstw.

- Aby uniknąć dalszego rozdźwięku między rolnikami a Komisją, proponujemy również wzmocnienie Grup Dialogu Obywatelskiego, które stanowią istotne fora debaty i dialogu między rolnikami, ludnością wiejską, organizacjami pozarządowymi i urzędnikami europejskimi – podsumowali Christiane Lambert (Copa) i Ramon Armengol (Cogeca).

 

​źródło: TOP Agrar

​oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
05. maj 2024 07:02