Ważą się losy dopłat do zbóż. ”KE stoi przed egzaminem solidarności”K.Sierszeńska/arch.Topagrar
StoryEditorDopłaty do zbóż i rzepaku

Ważą się losy 100 mln euro dopłat dla rolników. "To egzamin dla KE"

13.06.2023., 12:00h
KE blokuje pieniądze na rekompensaty dla rolników. Z pakietu 100 mln euro polscy rolnicy mają otrzymać 40 mln euro. - Dziś KE stoi przed egzaminem solidarności europejskiej - mówi minister rolnictwa Robert Telus.

UE nadal nie zatwierdziła dodatkowych 100 mln euro na rekompensaty dla rolników z krajów graniczących z Ukrainą. Polska z tej puli ma otrzymać 40 mln euro. Pierwotnie decyzja miała zapaść 12 czerwca, ale KE wstrzymuje się z jej podjęciem. Powód? Zdaniem Brukseli nie wszystkie z 5 krajów wywiązują się ze swoich zobowiązań. Chodzi głównie o Węgry, które nadal nie zniosły jednostronnego zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. A jak informują media, KE chce gwarancji, że nie będzie utrudnień w tranzycie, dlatego wstrzymuje pieniądze. 

Wojciechowski: Ursula von der Leyen odłożyła formalne zatwierdzenie 100 mln pomocy

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przyznał, że uruchomienie pakietu blokuje Ursula von der Leyen.

- To była decyzja przewodniczącej Ursuli von der Leyen, by odłożyć formalne zatwierdzenie tej pomocy – poinformował dziś w Sztokholmie podczas posiedzenia rady ministrów rolnictwa komisarz Wojciechowski. 

Telus: waży się sprawa 40 mln euro dla Polski

Problemy z problemy z zatwierdzeniem pomocy dla rolników poszkodowanych przez kryzys zbożowy skomentował też minister rolnictwa Robert Telus. W jego ocenie KE stoi obecnie przed egzaminem solidarności europejskiej.

- Wciąż jeszcze waży się sprawa 100 mln euro dla 5⃣krajów przyfrontowych, w tym 40 mln euro dla Polski. Dziś KE stoi przed egzaminem solidarności europejskiej – czy zauważy problemy państw przyfrontowych – poinformował Telus na Twitterze.

Dopłaty do zbóż dla polskich rolników będą opóźnione?

Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller w poniedziałek podczas konferencji prasowej uspokajał, że rolnicy otrzymają obiecane dopłaty, nawet jeśli KE nie wypłaci tych 40 mln zł.  

- Nie ma zagrożeń dla pomocy, która trafia do polskich rolników. Ona jest finansowana z polskiego budżetu na poziomie 90 proc., może nawet więcej - poinformował Müller.

Zaznaczył, że wsparcie z UE jest w planie pomocy dla rolników uwzględnione, natomiast większość pomocy pochodzi z budżetu krajowego, więc "można te środki w razie potrzeb przesuwać".

Telus: wypłacimy rolnikom to, co obiecaliśmy

Także minister Telus zapewnił na Twitterze, że Polska wypłaci rolnikom dopłaty do zbóż i rzepaku.

- My te środki mamy i wypłacimy rolnikom to, co obiecaliśmy – napisał Telus.

Wcześniej minister rolnictwa Robert Telus obiecywał, że ARiMR rozpocznie wypłatę dopłat do zbóż i rzepaku od 25 czerwca. Czas na przelanie pieniędzy rolnikom ma do 30 września 2023 roku.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 09:30