Europoseł z Polski nie został wiceszefem komisji rolnictwa w PE. Przez płećChristian CREUTZ/PE
StoryEditorRolnictwo w PE

Europoseł z Polski nie został wiceszefem komisji rolnictwa w PE. Przez płeć

24.07.2024., 16:30h

Czeska deputowana została nową szefową komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Wiceprzewodniczącym komisji miał zostać Krzysztof Hetman z PSL-u, ale plany pokrzyżowała jego płeć.

Nowa szefowa komisji rolnej w PE: „Musimy słuchać gospodarstw rodzinnych”

We wtorek 23 lipca 2024 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) w Parlamencie Europejskim wybrała nowe władze. Przewodnicząca komisji AGRI została wybrana czeska deputowana Veronika Vrecionová z grupy Europejskich Konserwatorów i Reformatorów, do której należy także PiS.

Za Vrecionovą na przewodniczącą głosowało 31 deputowanych, 8 było przeciw, a 10 członków komisji wstrzymało się od głosu. Jest pierwszą kobietą na czele Komisji Rolnictwa w Parlamencie Europejskim.

– Będę działać na rzecz lepszych warunków dla gospodarstw rodzinnych oraz małych i średnich rolników. Musimy ich słuchać, musimy znacznie ograniczyć biurokrację – powiedziała Veronika Vrecionová tuż po wyborze.

image
Veronika Vrecionová, czeska deputowana została wybrana została wybrana na przewodniczącą Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) w Parlamencie Europejskim
FOTO: Alain ROLLAND/PE

W prezydium komisji rolnictwa także eurodeputowani z Rumunii, Niemiec i Francji

Członkowie Komisji Rolnictwa wybrali także wiceprzewodniczących komisji. Pierwszym został Daniel Buda, poseł z Rumunii i Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Drugim zastępca został Norbert Lins z CDU (EPP). Przedstawiciel Niemiec był szefem komisji AGRI w poprzedniej kadencji parlamentu.

image
Wiceprzewodniczącym komisji AGRI zostali (od lewej): Norbert Lins, Eric Sargiacomo i Daniel Buda
FOTO: Denis LOMME/PE

Trzecim zastępcą został wybrany francuski deputowany Eric Sargiacomo z grupy socjalistów (S&D).

W prezydium komisji AGRI miał zasiadać także Krzysztof Hetman

W wyborach na czwartego wiceprzewodniczącego komisji AGRI przedstawiciel Europejskiej Partii Ludowej zgłosił posła z Polski: Krzysztofa Hetmana, który pochodzi z Lubelszczyzny, ale w ostatnich wyborach uzyskał mandat z Wielkopolski.

Kiedy wydawało się, że tylko szybkie głosowanie dzieli przedstawiciela Polski od znalezienia się w prezydium komisji, wówczas głos zabrał poseł należący do socjalistów.Stwierdził, że zgodnie z regułami PE, w prezydium komisji powinien zostać zachowany parytet płci, a co za tym idzie na stanowisko IV wiceszefa AGRI powinna zostać wybrana jedna z europosłanek.

Ostatecznie parlamentarzyści niewielką większością przełożyli głosowanie w sprawie czwartego wiceprzewodniczącego na kolejne posiedzenie. Czy Krzysztof Hetman ma jeszcze szanse nim zostać? Czas pokaże.

image
Czy Krzysztof Hetman zostanie jeszcze IV wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w PE?
FOTO: Christian CREUTZ/PE

Kto z Polaków odpowiada za rolnictwo w PE?

Co ciekawe, chociaż podczas kampanii wyborczej do PE wszystkie partie deklarowały jak ważne jest dla nich rolnictwo i jak bardzo chcą pomagać rolnikom, to w Komisji Rolnictwa i Rozwoju zasiada tylko dwóch deputowanych z Polski: Krzysztof Hetman (PSL, EPP) i Waldemar Buda (PiS, ECR). Obaj w ostatnim czasie byli bardziej związani z rozwojem regionalnym niż rolnictwem. Rolę zastępczyni członka komisji AGRI pełni jeszcze Anna Bryłka z Konfederacji.

Nieco więcej, bo 5 posłów z Polski jest w składzie Komisji Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI), ale żadne z nich jest w prezydium. Ta komisja będzie miała kluczowe znaczenie w kontekście ewentualnych zmian w Zielonym Ładzie.

Jak na zapowiedzi o walczenie o silne polskie rolnictwo w UE, to ten głos nie wygląda nazbyt imponująco.

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 02:24