Greenpeace DE
StoryEditorNietypowy protest

Krowy "demonstrują" w Berlinie. Walczą o wypas i uczciwe ceny mleka

19.05.2023., 16:30h
16 maja pod budynkiem parlamentu w Berlinie pojawiły się krowy. Zwierzęta symbolicznie “protestowały” w obronie pastwisk i uczciwych cen mleka. Akcja była wynikiem współpracy niemieckich rolników z Grupy Roboczej ds. Obszarów Wiejskich (AbL) oraz aktywistów z Greenpeace.

Krowy walczą o ceny mleka 

Jednym z postulatów, w imię których protestujący wystawili krowy pod berlińskim Reichstagiem, jest zapewnienie rolnikom uczciwych cen mleka. Ottmar Ilchmann, rolnik i rzecznik ds. mleka w Grupie Roboczej ds. Obszarów Wiejskich, zwrócił bowiem uwagę na to, że od początku 2023 roku sytuacja producentów mleka znacznie się pogorszyła. O ile w 2022 roku cena była stosunkowo dobra, o tyle obecnie systematycznie spada, przez co cierpią producenci oraz przetwórcy. Ilchmann w imieniu AbL postulował o wdrożenie programu wsparcia dla rolników zajmujących się produkcją mleka oraz o poprawę ich pozycji w łańcuchu “od pola do stołu”

Niemieccy rolnicy bronią swoich pastwisk 

Drugim najważniejszym postulatem protestujących Niemców oraz ich krów była ochrona pastwisk, które są integralną częścią tamtejszego rolnictwa. Ich liczba drastycznie maleje. Jak pokazały dane Greenpeace, w 2010 roku do pastwisk miało dostęp 42 proc. bydła, a w 2020 roku – 31 proc. Ten spadek jest alarmujący. Wynika z intensywnej hodowli zwierząt w Niemczech oraz zwiększenia powierzchni gruntów ornych. 

- Krowa na pastwisku w Niemczech staje się gatunkiem zagrożonym – mówi Lasse van Aken, ekspert Greenpeace ds. środowiska. 

Co mają symbolizować krowy przed Reichstagiem? 

Obecność krów na trawnikach przed Reichstagiem miała w symboliczny sposób zwrócić uwagę polityków na pastwiskowy wypas tych zwierząt, który jest ważny dla ekosystemu a w tej chwili w Niemczech – coraz bardziej zagrożony. 

Warto zwrócić uwagę na to, że w imię walki o godne ceny mleka oraz ochronę niemieckich pastwisk doszło do zjednoczenia grup, które zwykle stoją po przeciwnych stronach barykady: rolników oraz organizacji ekologicznych. AbL i Greenpeace pokazały, że możliwe jest nawiązanie współpracy, walka w imię wspólnych postulatów i wypracowywanie kompromisowych rozwiązań, dając tym samym przykład całemu światu. 

Jak poinformowała niemiecka policja, podczas protestu krów pod Reichstagiem nie doszło do żadnych poważnych incydentów. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. Greenpeace DE/Twitter

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 18:49