fot. arch. red.
StoryEditorPROTEST ROLNIKÓW

Protesty rolników: 100 ciągników na plaży blokuje wille prezydenta

01.02.2024., 12:00h
Łagody ale jakże symboliczny oddźwięk miał protest rolników z Francji, którzy wczesnym piątkowym popołudniem (27 stycznia - dop. red.) przybyli do Le Touquet-Paris-Plage, gdzie prezydent Macron ma dom wakacyjny nad morzem.

Francja. Rolnicy protestowali przed letnim domem prezydenta

Wczesnym piątkowym popołudniem w okolicach Le Touquet-Paris-Plage zebrała się około setki traktorów, które stanowiły formę protestu rolników przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona. To symboliczne wydarzenie miało miejsce w miejscu, gdzie prezydent ma swoją letnią rezydencję nad morzem.

Rolnicy przybyli do tego popularnego kurortu w dwóch konwojach z gmin Saint-Josse i Etaples, aby spotkać się na grobli, a następnie udać się na plażę. Na samym brzegu morza, naprzeciwko rezydencji Macrona, ustawili szpaler traktorów, co było jednym z łagodniejszych przejawów ich protestu.

Rolnicy nie są zadowoleni z polityki prezydenta

Choć ten konkretny incydent był stosunkowo łagodny, był on jednocześnie wyrazem symbolicznym niezadowolenia rolników z polityki prezydenta. Postawienie traktorów wzdłuż brzegu morza przed rezydencją Macrona stało się metaforą trudności, jakie rolnicy przeżywają, podczas gdy prezydent cieszy się ekskluzywną letnią rezydencją.

image
PROTEST ROLNIKÓW

Ogromny protest rolników w Brukseli. 1000 ciągników przed Parlamentem Europejskim

Należy podkreślić, że to nie był jedyny przejaw niezadowolenia. Inne przykłady protestów rolników były już mniej przyjemne, co dowodzi, że napięcie między rolnikami a polityką prezydenta Macrona narasta.

Michał Czubak

fot. arch. red./ilustrujące

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. czerwiec 2024 18:35