WPR w NiemczechEnvatoelements/Canva
StoryEditorWspólna Polityka Rolna

Rolnicy z Niemiec grożą wyjściem z systemu dopłat bezpośrednich. Zmiany w ekoschematach są „po prostu nie do przyjęcia"

24.10.2023., 16:00h
Niemieckie Stowarzyszenie Rolników (DBV) na czele z przewodniczącym organizacji Joachimem Cemem, sprzeciwiło się propozycjom zmian we Wspólnej Polityce Rolnej Niemiec przedstawionym przez niemieckiego ministra rolnictwa, Cema Özdemira z partii Zielonych. Dlaczego?

Niemieccy rolnicy będą rezygnowali z WPR

Jak poinformował niemiecki portal TopAgrar.com, tamtejszy minister rolnictwa Cem Özdemir przedstawił członkom pozostałych partii rolniczych swój plan zmian w finansowaniu WPR od roku 2025. Polityk spotkał się ze stanowczym sprzeciwem ze strony członków DBV, którzy w największym stopniu zawetowali realokację, czyli przesunięcie, środków finansowych ze składki podstawowej na ekoregulację, która ma obowiązywać od roku 2025.

Jakie zmiany w WPR zaproponował Özdemir?

Wśród propozycji zmian ministra Özdemira pojawiło się m.in. zwiększenie budżetu na ekoprogramy z 23% na 28% krajowego pułapu płatności bezpośrednich. Polityk zaproponował również zwiększenie przesunięcia funduszy z II filara w roku 2026 powyżej planowanej stawki.

Jak stwierdził przewodniczący DBV w rozmowie z portalem Agra-Europe, podany przez ministra Özdemira plan odbiega od stawianych mu oczekiwań. Zdaniem Rukwieda w dokumencie nie zostały uwzględnione uwagi i propozycje przedstawicieli branży, czyli m.in. rolników, które dotyczyły wprowadzenia ulepszeń. Polityk otwarcie mówi o tym, że gospodarze zaczną rezygnować z WPR, ponieważ składka podstawowa ulegnie obniżeniu.

– Oba doprowadzą do obniżenia składki podstawowej i spowodują, że coraz więcej rolników będzie wychodzić z WPR – stwierdził Rukwied.

Rukwied: „To jest po prostu nie do przyjęcia”

Jak podkreślił przewodniczący DBV, dla niego zwiększenie budżetu na ekoregulację jest po prostu nie do przyjęcia. Polityk zwrócił natomiast uwagę na fakt, że Komisja Europejska i Rząd Federalny opierają się dyskusji na temat planów Unii Europejskiej w zakresie odłogowania. Nie od dziś wiadomo bowiem, że Rukwied jest przeciwny odłogowaniu ziemi, czyli czasowemu lub stałemu zaprzestaniu użytkowania gruntów rolnych, ponieważ uważa ten zabieg za marnotrawstwo. Zdaniem polityka zamiast odłogowania należałoby przeznaczać grunty produkcyjne pod uprawę roślin energetycznych. Przewodniczący DBV jako zawodowy rolnik widzi zmiany zachodzące w rolnictwie i zwrócił uwagę na fakt, że obecnie kwestią podnoszoną w pierwszej kolejności powinno być bezpieczeństwo żywnościowe.

DBV ma inne pomysły na poprawki w ekoregulacjach

Zdaniem Rukwieda zaproponowane przez Özdemira zmiany są nieperspektywiczne. Polityk przyznał co prawda, że zaproponowane działania takie jak „niskoemisyjne stosowanie obornika” lub „dwukrotne koszenie trwałych użytków zielonych” są ciekawe, jednak nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Rukwied był również rozczarowany faktem, że w planie nie została uwzględniona propozycja DBV odnośnie do nagradzania największej pojemności użytków zielonych w zakresie składowania CO2. Zdaniem polityka byłby to bardziej skuteczny wkład we wzmocnienie przedsiębiorstw zajmujących się użytkami zielonymi, ponieważ efektywność klimatyczna użytków zielonych miałaby wówczas wartość ekonomiczną.

Co DBV zmieniłoby w istniejących przepisach ekologicznych?

Zdaniem przewodniczącego DBV należałoby zapewnić większe wsparcie działalnościom związanym z uprawą pasz, a także ulepszyć istniejące środki. Wśród propozycji Rukwieda pojawiło się rozszerzenie gospodarowania ekstensywnego np. o obszary uprawy pasz. Dla DBV istotna jest również potrzeba usprawnienia systemu płodozmianu, gdyż ich zdaniem powinien on stać się bardziej praktyczny i atrakcyjny ekonomicznie dla rolników. Członkowie Stowarzyszenia otwarcie mówią również o zwiększeniu finansowania i zmniejszeniu minimalnego udziału roślin białkowych na przykład o 5%.

image
Rewolucja w dopłatach unijnych

Niemcy chcą znieść dopłaty bezpośrednie dla rolników w całej UE

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Top Agrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 09:49