Zakaz stosowania pasz z GMO będzie przesunięty. I to o wiele lat!Dominika Stancelewska
StoryEditorZakaz stosowania pasz z GMO

Zakaz stosowania pasz z GMO będzie przesunięty. I to o wiele lat!

29.04.2024., 16:11h
Ministerstwo rolnictwa odracza zakaz stosowania pasz GMO, i to na wiele lat. - Nie ma możliwości całkowitego zastąpienia poekstrakcyjnej śruty sojowej - tłumaczy resort.

Zakaz stosowania pasz z GMO znów będzie przesunięty

Hodowcy zwierząt mogą chwilowo odetchnąć z ulgą. Planowany na 1 stycznia 2025 roku zakaz stosowania pasz GMO znów zostanie przesunięty. Ale tym razem nie o rok, a o 5 lat. Zacznie obowiązywać dopiero 1 stycznia 2030 r. Do tego czasu resort rolnictwa liczy, że uda się odbudować niezależność białkową na krajowym rynku pasz.

Ministerstwo rolnictwa ocenia, że na chwilę obecną całkowite zrezygnowanie z wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz z udziałem organizmów genetycznie zmodyfikowanych jest niemożliwe.

- Nie ma dostępności wystarczającej ustandaryzowanej ilości krajowych surowców wysokobiałkowych potrzebnych do zaspokojenia potrzeb przemysłu paszowego – tłumaczy resort w uzasadnieniu. I dodaje, że nie ma możliwości całkowitego zastąpienia poekstrakcyjnej śruty sojowej krajowymi źródłami białka roślinnego bez uniknięcia obniżenia wyników produkcyjnych na skalę przemysłową.

UE chce zwiększyć produkcję soi o 1/3 dzięki dopłatom

Projektowana zmiana jest też odpowiedzią m.in. na raport Komisji Europejskiej na lata 2022-2032, który przewiduje, że w ciągu następnej dekady produkcja soi w UE wzrośnie o 33,3 proc.

Komisja Europejska planuje dodatkowo dokonać przeglądu swojej polityki białkowej w 2024 r. W efekcie unijna polityka białkowa ma zmniejszyć zależność Unii Europejskiej od importu białka i zwiększyć produkcję krajową. Ma się to stać dzięki zwiększeniu dopłat do tych roślin, a także dzięki innowacjom w zakresie uprawy i przetwarzania roślin strączkowych.

Przesunięcie terminu pozwoli też ocenić jak w ciągu 5 lat ulegnie zmianie organizacja rynku roślin białkowych w kraju i w Unii Europejskiej.

image
Żywienie świń

Chcesz jędrnej słoniny? Karm tuczniki jęczmieniem

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 23:52