StoryEditorCeny rolnicze

Rolnicy dostaną wyższą ceny za buraki. Czy odwołają protesty?

21.01.2022., 17:01h
Plantatorzy buraków cukrowych zapowiadali protest przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz przed siedzibami Südzucker Polska i z Nordzucker Polska. Jednak KSC zaproponowała rolnikom nowe warunki kontraktacji buraków na sezon 2022/23. Czy to oznacza, że protesty rolników nie odbędą się?

Przy rosnących kosztach produkcji uprawa buraków może się nie opłacać 

Jeszcze 12 stycznia 2022 roku Związków Plantatorów Buraka Cukrowego rozpoczął przygotowania do protestu przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, która sprawuje nadzór nad Krajową Spółką Cukrową. Rolnicy stracili cierpliwość po kolejnych nieudanych próbach negocjacji z zarządem KSC nowych kwot za buraki cukrowe.

– Brak opłacalności spowodował, że znaczna cześć rolników podjęła decyzję o zaprzestaniu uprawy. Drastyczny wzrost cen środków produkcji, w szczególności nawozów, umacnia w plantatorach przekonanie o słuszności rezygnacji z już podpisanych umów kontraktacji z Krajową Spółką Cukrową. Rolnicy nie mogą pozwolić sobie na straty, a przy aktualnie proponowanej cenie (32 euro/t) produkcja buraków nie jest opłacalna – podkreślali przedstawiciele ZPBC w komunikacie.

Jakie są żądania rolników wobec Krajowej Spółki Cukrowej?

Z tego powodu rolnicy zażądali od KSC m.in.:.

  • znacznego podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych;
  • znaczne podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.

Jeśli warunki nie zostałyby spełnione, to strajk przed ministerstwem został zaplanowany na poniedziałek 24 stycznia 2022 roku

 

Jakie ceny za buraki mają otrzymać rolnicy dostawiający buraki do KSC?

Podczas rozmów ostatniej szansy, bo prowadzonych w piątek 21 stycznia 2022 roku doszło do porozumienia zarządu Krajowej Spółki Cukrowej z przedstawicielami Rady Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A.

Ustalono, że w nadchodzącym sezonie rolnicy będą współpracować ze spółką na następujących warunkach:

  • co najmniej 35 euro netto za 1 tonę buraków cukrowych zakontraktowanych;
  • co najmniej 100 złotych netto za 1 tonę buraków nadwyżkowych.

Rolnicy zagwarantowali sobie także możliwość dalszych negocjacji w zależności od rozwoju sytuacji na rynku cukru i ogólnej sytuacji w rolnictwie.

Ze względu na osiągnięte porozumienie ZPBC odwołał zaplanowany na 24 stycznia protest rolników przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych.

 

Protest rolników przed siedzibą Südzucker Polska i z Nordzucker Polska

Jednak rolnicy i Związek Plantatorów Buraka Cukrowego podtrzymują, że w poniedziałek 24 stycznia zorganizują strajk demonstracje przed siedzibami Nordzucker Polska i Südzucker Polska.

Także w tym wypadku rolnicy domagają się od cukrowni z niemieckim kapitałem wzrostu cen na buraki zakontraktowane i nadwyżkowe.

Więcej na ten temat w artykule: Rolnicy będą protestować pod cukrowniami Südzucker i Nordzucker.

Paweł Mikos
Fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 14:21