StoryEditorPaliwo rolnicze

Rolnicy odzyskają zwrot akcyzy za paliwo rolnicze również ze „złymi” kodami CN

06.03.2019., 15:03h
Rolnicy, którzy ma fakturach za paliwo rolnicze mieli nieodpowiedni kod CN będą mogli ubiegać się o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Na jakich zasadach ma działać nowe prawo? 

W środę, 6 marca 2019 roku w życie weszło zmienione prawo o zwrocie akcyzy za olej napędowy wykorzystywany do produkcji rolniczej

Nowe przepisy pozwalają uzyskać dopłaty do paliwa rolniczego także za ON kupiony w styczniu 2019 roku i oznaczony nieodpowiednim kodem CN na fakturze. 

Jakie kody CN na fakturze uprawniają do uzyskania dopłat na paliwo rolnicze

Przypomnijmy, że od 1 stycznia br. zaczęły obowiązywać przepisy ustawy o ułatwieniu prowadzenia działalności gospodarczej. To właśnie te regulacje znacznie zawęziły rodzaje oleju napędowego (różne oznaczenia kodów CN) uprawniające rolników do zwrotu akcyzy. 

Kiedy po 1 lutego okazało się, że przez te zmiany wiele urzędów gmin nie przyznawało rolnikom części zwrotu akcyzy, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski obiecywał szybko naprawić ten błąd. W ciągu niespełna 2 tygodni parlament uchwalił odpowiednie przepisy. 

Teraz do uzyskania zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze uprawnia zakupiony ON o kodach: CN 2710 19 43 do 2710 19 48, CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19 oraz CN 3826 00. Ma to dotyczyć także paliwa kupionego w styczniu 2019 roku. 

 Składanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wydłużony

Składanie wniosków o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze wydłużony 

Nowe regulacje wydłużyły w 2019 roku pierwszy termin składania wniosków do 31 marca.
Warto także zwrócić uwagę na jeden zapis nowej ustawy. Zgodnie z nim, jeśli urząd gminy jeszcze nie wydał decyzji o przyznaniu gospodarstwu zwrotu akcyzy, musi stosować wyłącznie nowe przepisy. 

 

Nowe przepisy także do spraw, w których odmówiono przyznania zwrotu akcyzy za paliwo ronicze

Jeśli jednak urząd wydał już odmowę i nie przyznał całości lub części akcyzy ze względu na ON oznaczony kodem CN 2710 20 11 do CN 2710 20 19, ta decyzja może zostać zmieniona. Może się to odbyć z inicjatywy urzędników lub na wniosek zainteresowanego rolnika. 

Jak uniknąć problemów z kodami CN na fakturze za paliwo rolnicze? 

Na wszelki wypadek lepiej w takiej sytuacji złożyć do magistratu prośbę o ponowne rozpatrzenie podania. Wystarczy powołać się na zmianę przepisów ustawy o zasadach zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolniczej. Gospodarz ma na to czas do 31 marca 2019 roku, a decyzję w tej sprawie urząd ma wydać najpóźniej do 30 kwietnia

Warto także pamiętać, że zgodnie z przepisami na fakturze potwierdzającej zakup paliwa nie musi znajdować się żaden z kodów CN. Dlatego warto poprosić stację benzynową lub firmę dostarczającą olej napędowy, żeby na fakturze pominęły tę informację.        

 

Paweł Mikos

Fot. Paweł Mikos 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 05:22