StoryEditorWiadomości rolnicze

Rolnicy po rozmowach z rządem chcą blokować granice 5 państw i Brukselę

16.03.2023., 12:03h
Rolnicy nie są zadowoleni z rozmów z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem. Zapowiadają blokadę przejść granicznych z Ukrainą w pięciu państwach. Planują także protest w Brukseli przeciwko Komisji Europejskiej, która ignoruje problem importu ukraińskiego zboża.   

Już nie tylko rynek zbóż jest rozregulowany. Ukraiński import zagraża mące i miodom

Dzisiaj w ministerstwie rolnictwa przedstawiciele NSZZ RI “Solidarność”, Stowarzyszenia „Oszukana Wieś”, ZZR Samoobrony, ZZR Ojczyzny i ZZR Korony po raz kolejny rozmawiali z ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem o dramatycznej sytuacji w polskim rolnictwie. Mieli nadzieję na  wyegzekwowanie obiecanej pomocy.

Podczas spotkania związkowcy zwrócili uwagę, że nadmierny i niekontrolowany napływu płodów rolnych z Ukrainy dotyczy już nie tylko zbóż, ale także mąki oraz miodu. W efekcie coraz więcej rynków rolnych w Polsce jest rozchwianych. 

Co rolnikom obiecał minister rolnictwa?

Dlatego pilnie należy rozwiązać problem przechowywania produktów rolnych. 

– Jednym z takich priorytetów jest budowa magazynów przechowalniczych. Jest obietnica wicepremiera, że bez pozwolenia na budowę takie magazyny mogą być stawiane – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu Tomasz Obszański, przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”. 

Minister Kowalczyk obiecał rolnikom także dopłatę do paliwa do przewożonego zboża, dopłatę do zboża (rząd czeka na zgodę KE) i tanie linie kredytowe (2 proc. oprocentowania).  

Ze względu na brak zgody Komisji Europejskiej nie będzie natomiast spełnione żądanie związkowców dotyczące wprowadzenia obowiązkowej kaucji na zboża przejeżdżające przez Polskę. 

Rolnicy zapowiadają blokadę przejść granicznych 

Związkowcy nie są jednak zadowoleni z rozmów z rządem. Zapowiedzieli, że przeprowadzą protesty na granicy z Ukrainą. 

– Prowadzimy rozmowy ze związkowcami z Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Planujemy bowiem wspólny protest na granicy z Ukrainą w celu zatrzymania tranzytu zboża – poinformował Adrian Wawrzyniak rzecznik prasowy NSZZ RI „Solidarność”.

28 lutego odbyło się spotkanie ze związkowcami tych krajów dotyczące organizacji protestu.

– Oni mają dokładnie takie same problemy jak my. Dlatego zostanie zorganizowana na przełomie marca i kwietnia blokada na całej długości granicy z Ukrainą. Jeśli te protesty nie pomogą rozszerzymy go i zorganizujemy protest w Brukseli przeciwko Komisji Europejskiej – powiedział Tomasz Ognisty, zastępca przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”. 

- Idziemy w tym kierunku ponieważ widzimy, że Unia Europejska nic nie robi, aby rozwiązać problem tranzytu zboża. Nawet jeżeli rząd chce coś zrobić to nie ma zgody z Komisji Europejskiej – dodał Adrian Wawrzyniak, który przypomniał, że przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zignorowała żądania 9 ministrów rolnictwa UE w sprawie importu zbóż z Ukrainy.

– Ze względu na brak reakcji Komisji Europejskiej i opieszałość w działaniu polskiego ministerstwa jesteśmy coraz bardziej zniecierpliwieni. Koszty produkcji rosną, a ceny w punktach skupu spadają  - mówili po spotkaniu w MRiRW rolnicy z województwa lubelskiego, którzy organizowali już protesty na granicach. 

Skoro Bruksela wszystko blokuje, polscy rolnicy chcą zablokować Brukselę 

- Nasz rząd mówi, że wszystko blokuje Unia Europejska. Dlatego my pojedziemy do Unii Europejskiej. Będziemy spacerować wokół ronda Schumana w centrum Brukseli, tak jak to robiliśmy w 2007 r. – mówił na konferencji po spotkaniu Mariusz Gołębiowski ze Związku Zawodowego Rolników "Ojczyzna", który przypomniał, że pomogło to wtedy polskiemu ministrowi rolnictwa w uzyskaniu pewnych ustępstw ze strony Komisji Europejskiej. 

  wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 15:03