StoryEditorPolska

Smithfield Foods dostał zgodę na przejęcie Pini Polonia

15.11.2018., 09:11h
UOKiK wyraził zgodę na przejęcie przez Smithfield Foods kontroli nad Pini Polonia. To kolejne zakłady w Polsce kontrolowane przez koncern, w tym grupę Animex czy Agri Plus. UOKiK zapewnia, że przejęcie Pini Polonia przez Smithfield nie powinno uderzyć w rolników

UOKiK sprawdzał czy Smithfield  może przejąć Pini Polonia na zlecenie Komisji Europejskiej

W piątek, 9 listopada 2018 roku, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta poinformował, że zezwolił na przejęcie kontroli nad Pini Poloni przez Smithfield Foods.
Zgodę na taką transakcję miała pierwotnie wyrazić Komisja Europejska na wniosek złożony jeszcze w listopadzie 2017 roku. Jednak instytucja ta uznała, że ewentualne podporządkowanie Pini Polonii będzie miało wpływ głównie na polski rynek produkcji i przetwórstwa mięsa i dlatego przekazała sprawę do zbadania przez UOKiK. 

Smithfield Foods to globalny koncern zajmujący się przetwórstwem i produkcją mięsa, który ma swoją siedzibę w USA, jednak jest on kontrolowany przez chińskiego giganta spożywczego, WH Group.
W Polsce korporacja już kontroluje grupę Animex, która posiada dziewięć zakładów produkujących i przetwarzających mięso, w tym trzy ubojnie trzody chlewnej. W portfelu amerykańskiego holdingu jest również Agri Plus i Agri Plus Pasze. 

Dotychczasowy właściciel Pini Polonia wycofał się z rynku po zarzutach śledczych 

Z kolei grupa Pini Polonia posiada m.in. ubojnię w Kutnie oraz dostarcza mięso do sklepów i zakładów przetwórczych. Poprzedni właściciel spółki postanowił wycofać się z polskiego rynku na początku 2017 roku. Ta decyzja mogła mieć związek z sytuacją w jakiej grupa Pini znalazła się w grudniu 2016 roku. Wówczas śledczy zarzucili m.in. władzom koncernu wyłudzenia na kwotę około 35 mln złotych oraz zatrudnianie w zakładach w Kutnie ok. 400 osób bez umowy o pracę. 
Dotychczasowy właściciel Pini Polonia wycofał się z rynku po zarzutach śledczych

UOKiK: Przejęcie Pini Polonia przez Smithfield nie powinno uderzyć w rolników

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta twierdzi, że analiza skutków koncentracji obu podmiotów wykazała, że nie ograniczy ona konkurencji na rynku produkcji i przetwórstwa mięsa, a Smithfield Foods i spółki zależne będą musiały konkurować z innymi ubojniami. 

W związku z tym nie ma podstaw do obaw, że przedsiębiorcy będą zaniżać ceny skupu żywca, zwłaszcza że ceny na krajowym rynku są transparentne. Zdaniem urzędu koncentracja nie wpłynie również na dostęp małych i średnich uczestników rynku do dużych odbiorców mięsa, np. sieci handlowych – przekonują przedstawiciele biura prasowego UOKiK w komunikacie.  

Paweł Mikos
Fot. Pixabay, Archiwum 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 00:25