StoryEditorWiadomości rolnicze

Spomlek i OSM Bychawa zaczynają współpracę. "To krok do połączenia mleczarni w przyszłości"

06.04.2023., 10:04h
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy ze Spółdzielnią Mleczarską Spomlek z Radzynia Podlaskiego. Dzięki połączeniu spółek możliwa będzie dalsza działalność lubelskiej mleczarni, a osoby w niej zatrudnione nie stracą miejsc pracy.

SM Spomlek podpisało list intencyjny z OSM w Bychawie

31 marca 2023 r. został podpisany list intencyjny pomiędzy OSM w Bychawie i SM Spomlek. Od 1 maja 2023 r. mleczarnie połączą swoje siły i będą wspólnie działać na rynku mleka.

Prezes OSM w Bychawie Ewa Bartnik przyznała, w komunikacie opublikowanym na stronie SM Spomlek, że na decyzję o połączeniu bychawskiej mleczarni z radzyńską miało wpływ kilka czynników. Spółka mierzyła się nie tylko ze skutkami pandemii koronawirusa, ale również efektami wybuchu wojny w Ukrainie, która przyniosła ze sobą podwyżki gazu i energii. W trosce o dobro pracowników i klientów OSM w Bychawie rozpoczęło rozmowy z SM Spomlek, dzięki którym utrzyma się na rynku.

“Nie chcemy czekać i liczyć na cud, kiedy widzimy co się dzieje w branży mleczarskiej w Polsce i na świecie. Chcemy wzmocnić firmę, żeby dostawcy mieli gdzie oddawać mleko oraz pracownicy zachowali miejsce pracy” – czytamy w komunikacie na stronie Spomlek.

OSM w Bychawie to zakład z wieloletnią tradycją

OSM w Bychawie jest zakładem działającym na terenie województwa Lubelskiego od 90 lat. W tamtym regionie szczególną popularnością cieszą się wytwarzane w mleczarni serki twarogowe, które są wyrabiane i formowane ręcznie. Produkty z mleka odstawianego przez lubelskich rolników do Bychawy znane są pod marką Lublanka i znajdują uznanie wśród lubelskich konsumentów.

Spomlek cieszy się na współpracę z OSM Bychawa

Paweł Gaca będący prezesem SM Spomlek przyznał, że cieszy się na współprace z OSM w Bychawie. Wspólne analizy rynkowe wykazały, iż współpraca, która została nawiązana pomiędzy mleczarniami, przyniesie obustronne korzyści.

“Zdajemy sobie sprawę, że mamy trudny czas w mleczarstwie, jednak łączenie sił w takich czasach jest niezwykle istotne dla obu podmiotów, z których każdy może wnieść swój know how do biznesu i zbudować lepszą pozycję zarówno w skupie surowca, jak i handlu” – poinformował w komunikacie Gaca.

Z iloma mleczarniami współpracuje SM Spomlek?

OSM w Bychawie nie jest pierwszą mleczarnią, z która SM Spomlek nawiązała współpracę. Dotychczas do radzyńskiej mleczarni przyłączyły się oddziały:

  • w roku 2010 OSM w Elblągu (oddział Młynary),
  • w roku 2013 OSM w Chojnicach.

Dzięki połączeniu mleczarni było możliwe zmodernizowanie zakładów i dostosowanie ich do wymogów rynku. Produkty wytwarzane w spółkach są produkowane pod marką Serenada i Spomlek. Również w przypadku zakładów z Elbląga i Chojnic nawiązanie współpracy okazało się pozytywne w skutkach dla pracowników i rolników, którzy zachowali udziały i mają takie same prawa, jak dostawcy z Radzynia Podlaskiego.

Choć SM Spomlek nie proponuje dostawcom zawsze wysokich cen, to są oni zadowoleni z nawiązanej współpracy i przynosi ona im korzyści, dbając o jakość i bezpieczeństwo.

oprac. Justyna Czupryniak
źródło: SM Spomlek
fot. archiwum redakcji

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. luty 2024 12:38