StoryEditorPolska

Stawki podatku rolnego na 2019 rok będą wyższe niż przed rokiem

29.10.2018., 12:10h
GUS podał informacje o średniej cenie żyta, co jest podstawą do wyliczenia podatku rolnego. Z komunikatu GUS wynika, że rolnicy muszą liczyć się z wyższymi stawkami podatku rolnego. Za 1 ha przeliczeniowy trzeba będzie zapłacić niemal 136 złotych.

Podatek rolny nieznacznie wzrośnie

18 października 2018 roku prezes Głównego Urzędu Statystycznego wydał komunikat dotyczący średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów, która jest podstawą do ustalenia podatku rolnego na rok podatkowy 2019. Z informacji GUS wynika, że średnia cena za kwintal żyta wyniosła 54,36 zł.

W praktyce oznacza to, że podstawowa stawka podatku rolnego za grunty gospodarstwa rolnego będzie wynosić 135,90 złotych od 1 hektara przeliczeniowego, czyli równowartość 2,5 kwintala żyta. Z kolei podatek rolny dla pozostałych gruntów rolnych, które podlegają podatkowi rolnemu, będzie wynosić 271,80 złotych, czyli równowartość 5 kwintali żyta. Oznacza to, że podstawowa stawka podatku rolnego będzie wyższa o niecałe 5 złotych (4%) od stawki na 2018 i 2017 rok podatkowy.

O wysokości podatku rolnego zdecyduje rada gminy

Jednak ostateczna wysokość podatku rolnego będzie zależała od każdej rady gminy. Przynajmniej część samorządów nie zdecyduje się na zastosowanie tak wysokiej stawki jak wynika to z komunikatu prezesa GUS, zwłaszcza ze względu na fakt, że wiele gospodarstw ucierpiało ze względu na suszę.




Można ubiegać się o zmniejszenie lub zwolnienie z podatku rolnego

Warto także pamiętać, że można ubiegać się o zwolnienie z podatku rolnego. Z tego obowiązku mogą być zwolnione m.in. użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione ustanowione na użytkach rolnych.

Gospodarze mogą ubiegać się też o zmniejszenie wysokości podatku z tytułu ulgi inwestycyjnej w związku z wydatkami jakie rolnik poniósł np. na budowę lub modernizację budynków inwentarskich lub na zakup i zainstalowanie deszczowni, urządzeń melioracyjnych czy urządzeń do produkcji energii z odnawialnych źródeł energii.

Kiedy należy opłacić podatek rolny?

Podatek rolny należy zapłacić w 4 ratach proporcjonalnych do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Jeżeli całkowita kwota podatku nie przekracza 100 zł, wówczas należy zapłacić cały podatek jednorazowo do 15 marca. W przypadku, gdy magistrat zbyt późno wyśle decyzję o naliczeniu podatku rolnego, wówczas należy uiścić opłatę w ciągu 14 dni od odebrania decyzji z urzędu. 

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 04:34