StoryEditorSusza 2019

Susza 2019 – Komisja Europejska wprowadza pomoc suszową w rolnictwie

28.08.2019., 13:08h
Wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich oraz odstępstwa od praktyki zazielenienia chce wprowadzić Komisja Europejska, aby pomóc gospodarstwom rolnym, które ucierpiały w wyniku suszy.

Komisarz ds. rolnictwa: zaproponowane rozwiązania powinny pomóc europejskich rolników 

W środę 27 sierpnia 2019 roku podczas posiedzenia komisji państwa członkowskie UE zaakceptowały działania zaproponowane przez Komisję Europejską, która mają pomóc rolnikom w obliczu suszy, która dotknęła znaczną część kontynentu. 

– Od początku pojawienia się ekstremalnych zjawisk klimatycznych uważnie śledzimy sytuację i jesteśmy gotowi wesprzeć naszych rolników. Środki te [zaproponowane przez KE – przyp. red.] powinny wspomóc europejskich rolników finansowo i nie dopuścić do niedoboru zielonki dla ich zwierząt gospodarskich – powiedział Phil Hogan, komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich. 

 

Wyższe zaliczki dopłat bezpośrednich i dopłat obszarowych z PROW

Jednym z głównych pomysłów na wsparcie gospodarstw rolnych w krajach dotkniętych przez suszę jest zwiększenie pułapu procentowego wypłacanych zaliczek dopłat bezpośrednich. Ma to pomóc w złagodzeniu ewentualnych problemów finansowych rolników. 

Komisja Europejska przewiduje zwiększenie zaliczek płatności ze wspólnej polityki rolnej (WPR) w następujący sposób: 

  • do 70% zaliczek dopłat bezpośrednich wypłacanych od 16 października (w normalnej sytuacji byłoby to 50%)
  • do 85% zaliczek dopłat obszarowych z PROW, w tym na płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, dopłaty ONW, czy dotacje dla rolnictwa ekologicznego. 

 

Odstępstwa od zazielenia

Komisja zaproponowała także złagodzenie wymogów praktyki zazielenienia, zwłaszcza w celu zwiększenia dostępności paszy. 

Odstępstwa od zazielenienia mają obejmować: 

  • uznania gruntów ugorowanych za uprawy odrębne lub za obszar proekologiczny, mimo że odbywał się na nich wypas lub zebrano z nich plony;
  • wysiewu międzyplonów jako siewu czystego (a nie, jak się obecnie wymaga, jako mieszanki upraw), jeżeli są one przeznaczone do wypasu lub produkcji zielonki;
  • skrócenia minimalnego 8-tygodniowego okresu międzyplonów, tak aby rolnicy mogli potem na czas wysiać uprawy ozime. 

Żeby formalnie propozycje Komisji Europejskiej zostały wdrożone muszą zostać jeszcze przyjęty przez całą KE, co ma nastąpić na początku września 2019 r.  

Paweł Mikos 
Fot. Pexels/ Vlad Chețan

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 12:49