
Polityka rolna musi być przewidywalna
Podczas Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz podsumował kluczowe deklaracje komisarza UE ds. rolnictwa Christophe’a Hansena oraz Ministra Czesława Siekierskiego. Jednym z ważniejszych tematów była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2027 roku.
- Rolnicy usłyszeli dzisiaj chyba jedną z najważniejszych rzeczy. Komisarz i Parlament Europejski są za tym, żeby Wspólna Polityka Rolna (WPR) nadal była, składająca się z dwóch filarów – mówił Wiktor Szmulewicz w rozmowie z dyrektorem wydawniczym Grupy AHM Karolem Bujoczkiem. Dodał, że jeśli polityka ma przyciągać młodych ludzi do rolnictwa, musi być przewidywalna: – Nie możemy zmieniać jej co 7 lat. Inwestycje w rolnictwie zwracają się długo i rolnicy potrzebują stabilności.
Inwestycje na wsiach mocno wyhamowały
Jednym z problemów poruszonych w rozmowie była kwestia przesunięcia środków z drugiego do pierwszego filaru WPR. Jak zauważył prezes KRIR, Polska wykorzystała maksymalny dopuszczalny poziom przesunięcia – 30%, co miało swoje konsekwencje.
Według Wiktora Szmulewicza prawie gołym okiem widać, że inwestycje na wsiach mocno wyhamowały. Rolnicy trzymają środki, ale nie inwestują, bo nie wiedzą, w którą stronę iść. Banki notują nadpłynność, a firmy sprzedające sprzęt rolniczy mają mniej zamówień. To pokazuje, że polityka potrzebuje korekty.
Unijny handel z Ukrainą - będzie powrót do zasad sprzed 2022?
Kolejnym istotnym tematem rozmowy był unijny handel z Ukrainą. Zdaniem prezesa KRIR, zapowiedziany powrót do zasad sprzed 2022 roku może przywrócić równowagę.
- Najważniejsze jest, że po 5 czerwca nie powtórzy się sytuacja z 2023 roku, gdy wszystko jechało do nas bez ograniczeń – powiedział Szmulewicz. – Sygnał, że produkty importowane muszą spełniać takie same normy, jak w UE, to dobry kierunek. Ale egzekucja tych przepisów będzie trudna – dodał.
Całą rozmowę z Wiktorem Szmulewiczem obejrzysz na naszym kanale YouTube. Dowiesz się więcej o uproszczeniach w biurokracji, problemach z kredytami inwestycyjnymi, roli spółdzielni energetycznych i innych ważnych poruszonych wątkach.