StoryEditorWażne

Tadeusz R., prezes SM Bielmlek i polityk PiS aresztowany. Grozi mu 10 lat więzienia

23.10.2021., 15:10h
Na wniosek warszawskiej prokuratury Tadeusz R., prezes mleczarni Bielmlek, która zbankrutowała został aresztowany. Według śledczych były wiceminister rolnictwa miał przyczynić się do powstania szkody w majątku SM Bielmlek na co najmniej 80 mln zł. Byłemu senatorowi grozi za to 10 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie – Marcin Saduś poinformował o zastosowaniu aresztu dla Tadeusza R., prezesa SM Bielmlek, byłego wiceministra rolnictwa i byłego senatora PiS. 

Tadeusz R., prezes SM Bielmlek pozostanie w areszcie

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie uwzględnił wnioski Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Wnioskowała ona o środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego, wobec podejrzanego o wyrządzenie szkody w mieniu Spółdzielni Mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim.

Sąd zaznaczył, że podejrzany o popełnienie przestępstwa może opuścić areszt w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w wysokości 200 000 złotych. Prokurator oświadczył, że nie zgadza się z tą decyzją i zapowiedział zaskarżenie orzeczenia. Jednocześnie prokurator złożył sprzeciw. W efekcie tego działania, do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu będzie przebywał w areszcie.

Stanowisko to zostało podzielone przez sąd, który uznał, że pomimo obszernego materiału dowodowego sprawa nadal posiada charakter rozwojowy. Według niego zachodzi dokonanie kolejnych czynności dowodowych oraz wyjaśnienie kolejnych aspektów związanych z zarządzaniem Bielmlekiem.

Stwierdzono, że istnieje uzasadniona możliwość matactwa procesowego ze strony podejrzanego. Ponadto zarzuty jakie stawiane podejrzanemu zagrożone są karą 10 lat pozbawienia wolności, co stanowi samodzielną podstawę do zastosowania środków zapobiegawczych.

Prokuratura oskarża Tadeusza R. o doprowadzenie do szkody na rzecz Bielmleku na 80 mln złotych

Według prokuratury, działania Tadeusza R., który nadal pełni funkcję prezesa Zarządu Bielmleku doprowadziły do powstania szkody w majątku Bielmleku. Szacowana jest ona na 80 milionów złotych. Przedstawione zarzuty dotyczą podejmowania nieuzasadnionych ekonomicznie decyzji, w tym zaciągania zobowiązań, których spółdzielnia nie potrafiłaby uregulować.

W ostatnim czasie były senator miał pozbyć się niemal całego majątku

Jak stwierdził w swoim oświadczeniu Marcin Saduś, podejrzany pozbył się w ostatnich latach całego posiadanego przez siebie majątku. Według niego uczynił to w celu uniknięcia odpowiedzialności finansowej, a został przepisany na członków rodziny, w tym dzieci.

Wobec pozostałej dwójki podejrzanych, czyli Piotra Ż. oraz Mikołaja R. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci między innymi dozoru policyjnego oraz poręczenia majątkowe w kwocie 300 000 zł.

W oświadczeniu prokuratury nie znalazła się informacja, czy którykolwiek z podejrzanych przyznał się do winy.

CBA zatrzymało trzech członków zarządu SM Bielmlek

Przypomnijmy, że w środę 20  października 2021 roku funkcjonariusze warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Tadeusza R. byłego wiceministra rolnictwa (2018-2019) oraz dwóch byłych członków zarządu upadłej spółdzielni „Bielmlek” z Bielska Podlaskiego.

Zatrzymacie trzech członków władz mleczarni miało związek z prowadzonym śledztwem dotyczącym m.in. niegospodarności w zarządzaniu „Bielmlekiem”. Postępowanie w tym wątku obejmuje lata 2014-2016. Chodzi m.in. o wyłudzanie kredytów i pożyczek, których spółdzielnia nie była w stanie uregulować co w efekcie doprowadziło ją do bankructwa.

Artur Puławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 00:03