StoryEditorŚwiat

Ukraina uwolni obrót ziemią rolną. Kto na tym zyska, kto straci?

17.05.2020., 13:05h
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła ustawę o obrocie ziemią rolną. Rynek ziemi będzie uwolniony od 1 lipca przyszłego roku. W pierwszej kolejności działki rolne będą mogły nabywać osoby fizyczne posiadające obywatelstwo ukraińskie, ale do 1 stycznia 2024 r. nie będą mogły kupić więcej niż 100 ha.

Rynek ziemi na Ukrainie zostanie uwolniony


Ograniczenie to nie dotyczy gruntów nabytych przed wejściem w życie tego przepisu. Nie będzie też sprzedawana ziemia rolna będąca własnością państwa i gminy.

Osoby prawne zarejestrowane na Ukrainie zostaną dopuszczone do obrotu gruntami rolnymi dopiero od 1 stycznia 2024 r. Kwestia dopuszczenia obcokrajowców do nabywania ukraińskiej ziemi rolnej ma zostać rozstrzygnięta w przyszłości, w drodze referendum. Jeśli decyzja byłaby pozytywna, co według specjalistów jest jednak mało prawdopodobne, zabronione będzie jej kupno w 50-kilometrowym pasie przygranicznym. Niezależnie od wyników referendum, gruntów nie będą mogły nabywać zarejestrowane na Ukrainie podmioty posiadające osobowość prawną należące do innego państwa, obywatele państwa uznanego za agresora lub okupanta, czyli obywatele Rosji, spółki zarejestrowane w rajach podatkowych, spółki ze znajdujących się na prowadzonej przez FATF liście państw trzecich, które nie prowadzą skutecznych działań przeciwko „praniu” pieniędzy, oraz takie, których właścicieli nie można ustalić.

Bank może zostać właścicielem gruntów rolnych, ale po...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. marzec 2024 06:52