StoryEditorPogoda dla rolników

Upał i miejscami susza! Jakie lato przewiduje IMGW?

29.05.2020., 20:05h
IMGW opublikowało długoterminową prognozę pogody na lato 2020 rok. Instytut przewiduje, że lato będzie cieplejsze niż zazwyczaj. I chociaż będzie padać, to w niektórych regionach może wystąpić susza. Gdzie i jaka będzie pogoda latem?

W piątek 29 maja 2020 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podało jaka może być pogoda latem 2020 roku. W skrócie: będzie ciepło a opady mogą być w normie, choć niestety nie wszędzie.

– Przypominamy, że prognozy długoterminowe warunków termiczno-opadowych obarczone są błędem i należy na bieżąco monitorować sytuację prognozy w serwisie pogodowym IMGW-PIB – zastrzega Instytut.

 

Burze na wschodzi i ryzyko suszy na zachodzie i południu Polski

Zdaniem synoptyków IMGW, zwłaszcza w czerwcu i lipcu należy spodziewać się gwałtownych burz z silnymi opadami deszczu, w szczególności na wschodzie kraju.

Jednocześnie Instytut przewiduje, że w południowej Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, Polesiu i Wyżynie Lubelskiej można spodziewać się okresowych niedoborów wody.

Co ciekawe, pokrywa się to z przewidywaniami Józefa Gorella, emerytowanego rolnika i pasjonata meteorologii, który już w marcu przewidywał, że w lipcu czekają nas burze z gradem i nawałnicami. 

– Pogłębi się też susza w rejonach centralnej i południowo-zachodniej Polski. Dopiero od 10 sierpnia więcej opadów, które mogą być intensywne o charakterze ciągłym, z burzami i nawałnicami z gradem, których tego lata będzie więcej od poprzedniego – podaje Józef Gorell.
Przeczytaj więcej w:

Wiosna z nawałnicami i lokalnie suszami – prognoza długoterminowa Józefa Gorella

 

Czerwiec będzie ciepły i suchy – ryzyko pogłębienia suszy na zachodzie

IMGW przewiduję, że w czerwcu średnia temperatura powietrza może być wyższa od normy wieloletniej. Instytut przewiduje, że liczba dni z opadami będzie w normie, a na Mazurach, Podlasiu, Mazowszu i Polesiu może być nawet nieco więcej deszczowych dni.

Dzięki temu i majowym deszczom sytuacja w dorzeczu Wisły i rzek Przymorza będzie całkiem niezła. Niestety, znacznie gorzej będzie wyglądać sytuacja w dorzeczu Odry, gdzie będziemy mieć do czynienia przeważnie z niskim stanami wody

– Czerwiec, według orientacyjnej prognozy meteorologicznej, będzie suchym i ciepłym miesiącem. Oznaczać to będzie realny powrót zagrożenia suszą hydrologiczną w zlewni Wisły i dalsze pogorszenie się sytuacji w zlewni Odry – podaje IMGW.

 

Deszcze w lipcu mogą poprawić sytuację, ale raczej chwilowo i lokalnie 

Według prognoz IMGW, lipiec będzie ciepłym miesiącem, a temperatura powietrza będzie w normie albo nawet powyżej średniej temperatury.

Na całe szczęście, w lipcu – zdaniem IMGW – możemy liczyć na nieco więcej deszczu niż wynosi norma. A to powinno stworzyć dobre warunki dla rozwoju wegetacji roślin i upraw – podkreśla IMGW.

Instytut podaje także, że przewidywane opadów oznaczają raczej poprawę sytuacji hydrologicznej. Zwłaszcza, że będzie ona głównie wynikać z opadów podczas burz, więc będą mieć lokalny charakter

 

Sierpień będzie gorący i ryzyko pogłębienia suszy w kilku regionach

Zdaniem IMGW, średnia temperatura powietrza w sierpniu będzie powyżej normy, a na północy Mazowsza i na Podlasiu może być w normie.

Co do opadów, to IMGW przewiduje, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to opady w normie lub nieco powyżej normy, ale za to istnienie ryzyko pogłębienia się suszy w kilku regionach.
Zdaniem IMGW miesięczna suma opadów będzie poniżej normy:

  • w południowej Wielkopolsce,
  • na Opolszczyźnie
  • lokalnie na Polesiu,
  • lokalnie na Wyżnie Lubelskiej.

Są to regiony, które już obecnie są najbardziej dotknięte przez suszę. Również w poprzednich latach w tych regionach susza dała się we znaki rolnikom

 Burze na wschodzi i ryzyko suszy na zachodzie i południu Polski

Paweł Mikos
Fot. Pixabay
Grafika IMGW 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. kwiecień 2024 03:50