StoryEditorASF

WIR chce zakazu wstępu do lasu w związku z ASF

16.02.2021., 16:02h
Przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej wyszli z propozycją zmiany w przepisach, dzięki którym lekarze weterynarii będą mogli wprowadzać czasowe ograniczenie wstępu do lasu w związku z ASF. Czy postulaty WIR spotkają się z przychylnością Głównego Inspektoratu Weterynarii?

Płot to za mało, by zatrzymać ASF

Wielkopolska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że na granicy województwa wielkopolskiego oraz lubuskiego to za mało, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ASF. W związku z tym rolnicy proszą o pomoc Główny Inspektorat Weterynarii. Zwrócili się do niego z prośbą o zmiany sposobu walki z ASF i zdecydowanego ograniczenia populacji dzików oraz wprowadzenie przepisów nakazujących powiatowym lekarzom weterynarii czasowe ograniczenie wstępu do lasu w związku z ASF.

Co województwo to inne podejście do walki z ASF

WIR zwraca uwagę, że w zależności od województwa prowadzone są inne metody walki z ASF. Rolnicy stoją na stanowisku, że powinno być to ujednolicone i wszędzie powinny obowiązywać takie same – surowe standardy – zwalczania ASF. Jako jedną z propozycji podają wprowadzenie depopulacji dzików zgodnie z przyjętymi założeniami: 1 dzik na 1.000 ha.

Zakaz wejścia do lasów

Drugą z propozycji jest umożliwienie lekarzom weterynarii wprowadzenie czasowego ograniczenia wstępu do lasu w związku z zwalczaniem ASF. WIR argumentuje to w następujący sposób:

„Chodzi o płoszenie stad zwierząt przez zbieraczy poroża, a także coraz liczniejsze w naszym rejonie wilki. Wystraszone zwierzęta, próbując uciekać, często wpadają na ogrodzenia i je niszczą. (…) Dodatkowo należy zauważyć, że zbieracze poroży trudnią się tym prawie zawodowo i często przyjeżdżają spoza województwa. Przebywają na różnych terenach leśnych stają się przez to potencjalnymi groźnymi roznosicielami wirusa ASF”.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 22:29