StoryEditorUE

Wspólna Polityka Rolna na obecnych zasadach zostanie przedłużona?

08.07.2020., 11:07h
29 czerwca br. odbyło się nieformalne posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE. Głównym tematem obrad była dyskusja o postępach prac nad reformą WPR w połączeniu z wymogami określonymi w Europejskim Zielonym Ładzie.

Wszyscy ministrowie byli zgodni co do przyspieszenia prac nad wdrożeniem nowej WPR

Zdaniem Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa, nie są potrzebne żadne nowe propozycje w ramach WPR, aby spełnić wymagania strategii „Od pola do stołu” i strategii różnorodności biologicznej ujętych w Europejskim Zielonym Ładzie.

Kiedy rolnicy poznają główne założenia Wspólnej Polityki Rolnej?

W Brukseli mówi się, że porozumienie w sprawie Wspólnych Ram Finansowych można by osiągnąć na lipcowym szczycie Rady Europejskiej. Na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa w październiku powinno być przedstawione przynajmniej ogólne podejście do przyszłej WPR.

Polska chce dostosowania poziomu płatności bezpośrednich. Nie jesteśmy osamotnieni

Jan Krzysztof Ardanowski na unijnej debacie po raz kolejny nalegał na dostosowanie poziomu płatności bezpośrednich. Polska otrzymała wyraźne wsparcie w tej kwestii od Słowacji, Czech, Węgier i krajów bałtyckich. Przedstawiciel Węgier poprosił o większą swobodę dla krajów UE w zakresie ekologizacji w ramach WPR. Wyraźnie odrzucił propozycję Chorwacji dotyczącą minimalnego budżetu na ekosystemy. Oprócz Polski i Bułgarii, Węgry zdecydowanie poparły utrzymanie dobrowolnego wsparcia niektórych gałęzi produkcji.

Pojawiły się też informacje, iż przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Rady osiągnęli częściowe porozumienie w sprawie przedłużenia obecnych zasad funkcjonowania WPR na kolejne 2 lata, tj. na 2021 oraz 2022 r.

Magdalena Szymańska
fot. Parlament Europejski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 02:07