fot. KPP ciechanów
StoryEditorWYPADKI

Ciągnik potrącił 20-latka. Rolnik choć był trzeźwy to zapłaci dużo kasy za ten wypadek

19.09.2023., 13:30h
Na drodze uważać musi każdy z uczestników ruchu drogowego: czy to pieszy poruszający się poboczem, czy kierujący ciągnikiem rolniczym. W tym przypadku zabrakło tej uwagi, co będzie słono kosztowało traktorzystę.

Ciechanów. Potrącenie pieszego przez ciągnik rolniczy

W sobotę, 16 września, dyżurny ciechanowskiej komendy otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem pieszego, który miał miejsce w miejscowości Kołaczków (woj. mazowieckie). Na podstawie wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 47-letni mieszkaniec powiatu ciechanowskiego, kierujący ciągnikiem rolniczym z zamontowanym opryskiwaczem, jadąc w kierunku miejscowości Zielona, potrącił idącego drogą pieszego w wieku 20 lat. Poszkodowany mężczyzna został przetransportowany do szpitala z obrażeniami ciała.

Sprawca słono zapłaci

Podczas przeprowadzanych czynności, policjanci ustalili, że ciągnik rolniczy nie posiadał aktualnego przeglądu technicznego oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). W związku z tym, funkcjonariusze sporządzili odpowiednią dokumentację i przekazali informację do Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto, zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

Jaka kara za brak ubezpieczenia OC ciągnika rolniczego?

Od 1 stycznia, za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC dla pojazdów takich jak motocykle, motorowery, i ciągniki przez okres do 3 dni, naliczana będzie kara w wysokości 230 zł. W przypadku braku ubezpieczenia w okresie trwającym od 4 do 14 dni, kara wzrośnie do 580 zł, natomiast za nieubezpieczenie przez ponad 14 dni, kierowcy będą musieli zapłacić 1160 zł.

Jednakże, z uwagi na podniesienie płacy minimalnej od 1 lipca, kary za brak ubezpieczenia OC ciągnika rolniczego są jeszcze wyższe. Odtąd, kara za brak ubezpieczenia przez okres do 3 dni wynosi 240 zł, za okres od 4 do 14 dni - 600 zł, a za okres powyżej 14 dni - 1200 zł.

Istotne jest, że nawet za jednodniowy brak ciągłości ubezpieczenia OC grozi kara. Polisę trzeba nabyć najpóźniej w dniu rejestracji samochodu i przed rozpoczęciem jazdy na drodze.

W sytuacji, gdy w tym okresie dojdzie do wypadku lub kolizji, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowanie osobie poszkodowanej. Jednakże, UFG będzie również próbować od nas odzyskać wypłacone środki jako część regresu ubezpieczeniowego. Równocześnie, zostaniemy ukarani mandatem w wysokości 1120 zł.

Michał Czubak

fot. KPP Ciechanów

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 07:28