Ile wynosi mandat za jazdę z podczepionym hederem po drodze publicznej?archiwum policji
StoryEditorŻNIWA

Jaki mandat grozi rolników za jazdę z hederem po drodze? Taryfikator na 2024

25.06.2024., 17:30h
Czas żniw zbliża się nieubłaganie. To także czas "żniw" dla policji, która wyłapuje kombajnistów łamiących przepisy ruchu drogowego. Ile w tym roku kosztuje jazda z hederem po drodze?

3 metry i nie więcej

Kodeks drogowy jasno określa szerokość maszyn rolniczych, które mogą uczestniczyć w ruchu drogowym po drogach publicznych. Ta szerokość wynosi 3 metry. Nowoczesne kombajny taką szerokość mają, ale bez hedera. Z założonym zespołem żniwnym zwiększa się ona nawet i kilkukrotnie. Takimi maszynami nie można jeździć po drogach publicznych.

Odpinanie hedera to strata czasu dla rolnika

Bywają jednak takie sytuacje, że rolnik przejeżdżając kombajnem z pola na pole (zwykle są to niewielkie odległości), nie odczepia hedera i nie ciągnie za sobą wózka na ten sprzęt. Dzięki temu jest w stanie zaoszczędzić kilkanaście minut, które straciłby na odczepienie hedera, podpięcie wózka, a po dotarciu na kolejne pole, wykonanie tych czynności w odwrotnej kolejności.

image
Nowości New Holland

New Holland pracuje nad uruchomieniem produkcji nowego kombajnu CR11

Ale ustawodawca zabrania wykonywania takiej czynności, a od 2022 roku znacznie podniósł kary za jazdę drogami publicznymi z zamontowanym hederem.

Surowe kary za jazdę z hederem po drodze

Taryfikator dla kombajnisty jest bezlitosny. Obowiązujące przepisy pozwalają interweniującym w tej sprawie policjantom, nałożyć na takiego kombajnistę mandat karny w wysokości do 5 tysięcy złotych. Dotkliwa kara, ale przecież kombajnista może jej nie przyjąć. Co wówczas?

Wówczas policja kieruje sprawę do sądu. Tam już zdecydowanie bardziej może to uderzyć po portfelu. Sąd może orzec grzywnę nawet w wysokości do 30 tys. zł.

​Rolnicy walczą o zmianę przepisów

Rolnicy walczą jednak z tymi przepisami. Alarmują, że podczas żniw często muszą przemieszczać się z jednego pola na drugie i każdorazowo odczepienie hedera opóźnia i utrudnia im pracę. Uważają, że ministerstwo infrastruktury powinno zezwolić na jazdę taką jednostką na przykład pod warunkiem, że kombajn będzie miał odpowiednie oświetlenie ostrzegawcze albo będzie pilotowany przez samochód wyposażony w takie oświetlenie.

Rolnicy zastanawiają się też nad tym, gdzie mogą podczepić heder, skoro nie mogą jeździć z hederem z przodu. Na polu bardzo często nie ma takiej możliwości, bo pas między drogą a polem jest zazwyczaj wąski. Nie zmieści się tam kombajn z wózkiem, tym bardziej że trzeba nawrócić kombajnem, a wózek postawić w poprzek, żeby podpiąć heder. O tej sprawie pisaliśmy tu:

image
Kombajn z hederem

Rolnicy walczą z absurdami. Gdzie podczepić heder do kombajnu? [FILM]

Michał Czubak

fot. ilustrująca/PSP Poznań

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:05