PSP Nowy Targ
StoryEditorPOŻAR

Pożar gospodarstwa na Podhalu. W akcji 60 strażaków i specjalistyczny ciągnik JCB Fastrac [ZDJĘCIA]

22.11.2023., 10:30h
18 listopada, o godzinie 4:13, miejscowość Czarny Dunajec (woj. małopolskie) stała się areną dramatycznej sytuacji. Doszło tam do pożaru, który objął zarówno budynki gospodarcze, jak i połączony z nimi budynek mieszkalny. Natychmiast na miejsce zdarzenia zostały skierowane jednostki Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, łącznie 15 wozów bojowych i ponad 60 strażaków, gotowych do walki z żywiołem.

Czarny Dunajec. Rozwinięty pożar gospodarstwa

Niestety, pierwsze zastępy strażackie, które dotarły na miejsce, stanęły w obliczu już rozwiniętego pożaru obejmującego cały budynek gospodarczy oraz poddasze budynku mieszkalnego. Zadanie stało się jeszcze bardziej skomplikowane ze względu na obecność dużej ilości siana, magazynowanego w jednym z budynków. Konieczne było skierowanie specjalistycznego ciągnika z chwytakiem z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Nowym Targu, aby usunąć siano i umożliwić skuteczniejszą akcję gaśniczą.

Straty ograniczyły się jedynie do mienia

Niezmiernie ważne jest podkreślenie, że w wyniku pożaru nikomu nie stała się krzywda. Mimo ogromnego zniszczenia mienia, priorytetem strażaków było zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i zakończenie akcji bez jakichkolwiek obrażeń czy strat w ludziach.

Skala zaangażowania strażaków dowodzi ogromnego wysiłku, jaki podejmują, aby chronić społeczność przed zagrożeniem ogniowym. Ponadto, fakt, że akcja gaśnicza zakończyła się bez uszczerbku na zdrowiu, jest istotny z perspektywy całej społeczności.

Zgłoszenie tego tragicznego zdarzenia rzuca również światło na potrzebę odpowiedniego wyposażenia strażaków i jednostek ratowniczych w specjalistyczny sprzęt. W przypadku akcji w Czarnym Dunajcu, specjalistyczny ciągnik z chwytakiem okazał się niezbędny do skutecznego prowadzenia działań gaśniczych. To także przypomina o ważności inwestycji w szkolenie strażaków i dostępność odpowiednich narzędzi, które mogą być kluczowe w sytuacjach awaryjnych.

Michał Czubak

fot. PSP Nowy Targ

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. marzec 2024 08:06