StoryEditorWiadomości rolnicze

Protest rolników w Piaskach koło Lublina: „Zakazać sprowadzania zboża z Ukrainy” [WIDEO]

07.03.2023., 15:03h
Rolniczy protest rozpoczął się we wtorek przejazdem ciągników przez Piaski. To kolejna próba uświadomienia rządzącym, jak trudna jest sytuacja producentów żywności. Z dnia na dzień stanęli w obliczu załamania rynku z powodu napływu ziarna z Ukrainy. 

Protest rolników w Piaskach koło Lublina rozpoczął się o godz. 11

Rolnicy blokują jeden pas wylotówki z Piask w kierunku Zamościa. Ruch samochodowy na DK17 odbywa się wahadłowo, kierują nim policjanci.

W porównaniu z niedawnymi protestami w Hrubieszowie, Dorohusku czy Chełmie frekwencja w Piaskach nie była wysoka. Godzinę po rozpoczęciu protestu na miejscu było kilkadziesiąt osób, a liczba ciągników nie przekraczała dziesięciu.

Wcześniejsze protesty w województwach wschodniej Polski organizowała AGROunia a także Zamojskie Towarzystwo Rolnicze oraz Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”. Protest w Piaskach zorganizował Piotr Pokrywka, rolnik spod Hrubieszowa.

Piotr Pokrywka mówi, że wcześniejsze akcje przeciw niekontrolowanemu napływowi ziarna z Ukrainy nie sprawiły, że rządzący zmienili znacząco swoje podejście do dramatycznej sytuacji producentów żywności.

Na wsi jest źle. To przez niekontrolowany napływ zboża złej jakości z Ukrainy

– Jesteśmy tu, bo na wsi jest źle. Mamy ogromny, niekontrolowany napływ zboża złej jakości do Polski – stwierdza organizator protestu. – Rząd w tej sytuacji nie dba o polskich rolników, choć jej skutki są fatalne.

- Wiadomo, że trzeba pomagać Ukrainie – mówi Adolf Dumała z pow. świdnickiego. – Ale nie kosztem rolników, których sytuacja staje się krytyczna.  

Producenci żywności pytani przez dziennikarzy, jakie ich zdaniem powinno być rozwiązanie problemu, wskazywali różne pomysły. Adolf Dumała wspomniał m.in. o kaucji, która pobierana na granicy zwracana byłaby dopiero w momencie załadunku zboża w porcie.

Piotr Pokrywka zaproponował rozwiązanie radykalne. – Oczekujemy wprowadzenia zakazu kupowania przez polskie firmy zboża z Ukrainy – mówi. – Bo to nie jest żadne zboże ukraińskie, tylko zboże właścicieli wielkich gospodarstw rolnych na Ukrainie. Holendrów, Niemców, Hiszpanów, Duńczyków czy Włochów.

Rolniczy protest w Piaskach zapowiedziany do środy do wieczora 

 - Protest został zapowiedziany do środy do godz. 18 – mówi st. aspirant. Elwira Domaradzka KPP w Świdniku. – Organizator zapowiedział, że około piętnastu ciągników rolniczych będzie blokować pas w kierunku Zamościa. W związku z tym występują utrudnienia w ruchu.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2023 06:38