Fot. Envato Elements/Canva/TAP
StoryEditorPOLICJA

Przekręt na kukurydzę. Małżeństwo rolników skazane za fikcyjną sprzedaż ziarna za 2,5 mln zł

28.12.2023., 10:00h
Sąd w Krotoszynie wydał wyrok w sprawie małżeństwa rolników, którzy zostali oskarżeni o fałszywą sprzedaż kukurydzy na kwotę 2,5 mln złotych. Prezes spółki zbożowej miał fikcyjnie kupować kukurydzę od swojej... żony.

Krotoszyn. Jest wyrok na małżeństwie, które oszukało spółkę zbożową

Kilkudziesięciu rolników z gminy Krotoszyn postanowiło założyć spółkę, której celem miało być skupowanie i handlowanie różnymi rodzajami zbóż, w tym kukurydzą. Jednak, jak wynika z ustaleń śledczych, prezes tej spółki, Mateusz M., miał rzekomo kupować kukurydzę od firmy prowadzonej przez swoją 34-letnią żonę, Paulinę M. W toku postępowania ustalono, że za nieistniejącą kukurydzę rolnik wypłacił swojej małżonce aż 2,5 mln złotych.

Oszukali rolników i spółkę zbożową

Prokuratura twierdzi, że Paulina M. nie produkowała żadnej kukurydzy, a Mateusz M. świadomie wprowadzał fałszywe informacje do dokumentów firmowych. Oboje zostali oskarżeni o wspólne działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, co spowodowało znaczną szkodę dla spółki. Przestępczy proceder miał mieć miejsce w latach 2014-2016. Mimo dowodów przedstawionych przez prokuraturę, małżeństwo nie przyznało się do winy.

Prezes i jego żona skazani. Jakie wyroki dostali?

W trakcie procesu prokurator domagał się surowych kar dla obu oskarżonych. Zasądzone przez sąd kary trudno jednak uznać za surowe. Zasądzone kary nie są ostatecznymi. Strony mogą się odwołać od wyroku i zapewne tak będzie.

Mateusz M., prezes spółki, został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Dodatkowo nałożono na niego grzywnę w wysokości 30 tys. złotych i obowiązek wypłacenia spółce Zboża Krotoszyńskie kwoty 2 mln złotych na rzecz naprawienia szkody.

Paulina M., żona prezesa, również została skazana na rok więzienia, ale w zawieszeniu na dwa lata. Ponadto na nią nałożono grzywnę w wysokości 30 tys. złotych, a kwotę 500 tys. złotych ma wpłacić na rzecz spółki w celu naprawienia szkody.

Koniec końców, spółka zbożowa swoje pieniądze otrzyma. Pytanie tylko, kiedy?

Michał Czubak

fot. ilustrujące/arch.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 19:42