Rolnicy pomogli pogorzelcom z Podlasia odnowić hodowlę bydłaFacebook/Konrad.Krupiński
StoryEditorPomoc dla rolników z Podlasia

Rolnicy mają wielkie serce. Zobaczcie, jak pomogli pogorzelcom z Podlasia

24.06.2023., 17:00h
Ogień to nieposkromiony żywioł, o którego niszczycielskiej mocy przekonała się rodzina Kulfanów z Podlasia. Rolnicy w pożarze obory stracili 99 szt. bydła, w tym 61 krów mlecznych. Kiedy wydawało się, że nie ma już nadziei na odnowienie stada i powrót do hodowli z pomocą przyszli inni rolnicy, którzy w ramach pomocy pogorzelcom zorganizowali zbiórkę...bydła!

Zbiórka bydła dla pogorzelców z Podlasia

Pomoc pogorzelcom z Podlasia rozpoczęła się od założenia zrzutki, za której pośrednictwem zebrano 267 tys. zł. Taka pomoc wydawała się rolnikom ogromna, jednak największa miała dopiero nadejść. Dzięki sile i wierze rodziny Kulfanów w odbudowę gospodarstwa, o tragedii dowiedział się Podlaski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka na czele z prezesem, Tomaszem Cieślikiem. Poza tym, że PZHBiPM przyczynił się do rozpowszechnienia zrzutki pieniędzy, to dodatkowo zorganizował zbiórkę bydła!

Rolnicy przekazali bydło pogorzelcom

12 maja 2023 r. pożar w gospodarstwie Kulfanów strawił oborę i zwierzęta. Dzięki zaangażowaniu PZHBiPM w gospodarstwie pojawiły się trzy transporty z bydłem, które dotarły 22 maja. Do gospodarstwa dotatło łącznie 46 szt.

Ile bydła otrzymali rolnicy z Podlasia?

Kolejne 14 szt. bydła przyjechało na Podlasie z Mazur, gdzie w akcję pomocy pogorzelcom zaangażował się rolnik i wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego, Konrad Krupiński.

– To coś normalnego pomagać ludziom, których spotkała taka tragedia. Pierwszą akcję zorganizował Podlaski Związek, a my spontanicznie, po rozmowie z kolegami z zarządu, pomyśleliśmy, że może u nas, na Warmii i Mazurach, też wspomożemy pogorzelców – powiedział Krupiński.

Jak wynika z relacji koordynatora akcji, pierwsze 14 szt. bydła nie będzie ostatnią pomocą, którą ludzie przygotują dla rolników z Podlasia, ponieważ wciąż zgłaszają się kolejne osoby zainteresowane oddaniem zwierząt.

– Po przekazaniu 14 szt. bydła zgłaszają się kolejni rolnicy, którzy chcieliby pomóc pogorzelcom. Myślę, że to bardzo miłe, kiedy w tak trudnym dla rolnictwa czasie, kiedy ceny mleka i płodów spadają, wielu rolników chce się jeszcze podzielić własnymi dobrami. Jesteśmy otwarci na ludzi, jeżeli ktoś chciałby pomóc, to zapraszamy – dodał Krupiński.

Kto pomógł rolnikom z Podlasia, którzy stracili dorobek życia w pożarze?

14 szt. bydła z Warmii i Mazur w ramach pomocy rolnikom z Podlasia przekazali:

 • Andrzej Kurzątkowski – właściciel Gospodarstwa Rolnego "Farma Kózki",
 • Kazimierz Więcko,
 • Marek Czaplinski,
 • Dariusz i Izabela Ponichtera,
 • Artur Kamiński – Gospodarstwo Rolne "Kamińscy",
 • Patryk Kamiński,
 • Zbigniew i Iwona Kulbaccy,
 • Anna Długołęcka,
 • Roman Kaczmarek,
 • Kamil Biełkowski,
 • Ireneusz Koprowski..

Organizatorzy pomocy rodzinie Kulfanów proszą zainteresowanych pomocą rolników o kontakt poprzez Facebook:

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. kwiecień 2024 16:22