StoryEditorProtesty rolników

Rolnicy zablokują drogę krajową na Lubelszczyźnie. „Sytuacja jest ciężka”

06.03.2023., 19:03h
– Niekontrolowany napływ pszenicy, kukurydzy czy rzepaku z Ukrainy stawia w ciężkiej sytuacji polskich rolników – mówi Piotr Pokrywka, rolnik spod Hrubieszowa. Z tego powodu rolnicy zablokują ciągnikami jedną z dróg krajowych na Lubelszczyźnie. Jak będzie przebiegać protest rolników? Jakie jeszcze postulaty mają rolnicy?
We wtorek 7 marca 2023 roku rolnicy zablokują DK17 w Piaskach w pow. świdnickim. Protest ma się rozpocząć o godz. 11 i trwać do godz. 18 w środę. Powód ten sam co w przypadku wcześniejszych akcji: Polityka rządu wobec napływu żywności z Ukrainy.

Protest rolników w Piaskach koło Lublina. Początek we wtorek o godz. 11

Wcześniejsze protesty w województwach wschodniej Polski organizowała AGROunia a także Zamojskie Towarzystwo Rolnicze oraz Stowarzyszenie „Oszukana Wieś”. Najnowszy protest nie jest organizowany przez żadną z tych organizacji. Został zgłoszony przez Piotra Pokrywkę, rolnika spod Hrubieszowa.

Akcja ma polegać na przejeździe ciągników i innych pojazdów przez Piaski a następnie zablokowaniu przez nie jednego pasa "krajówki". Pojazdy ustawią się na odcinku drogi koło ronda przy wyjeździe z Piask w kierunku Krasnegostawu. To oznacza, że ruch będzie odbywał się wahadłowo.

Do Piask mają przyjechać rolnicy z okolicznych powiatów skrzyknięci przez organizatorów.

Na placu w pobliżu ronda znajdzie się scena, z której będą wypowiadać się rolnicy – mówi Piotr Pokrywka. – Planujemy też wystąpienie burmistrza Piask, czyli gospodarza tego miejsca – dodaje rolnik.

Rolnicy przeciw niekontrolowanemu napływowi ziarna z Ukrainy

Piotr Pokrywka mówi, że postulaty protestujących rolników dotyczą m.in. niekontrolowanego importu żywności z Ukrainy.

– Napływ pszenicy, kukurydzy, rzepaku stawia w ciężkiej sytuacji polskich rolników – stwierdza. – Rząd o nich nie dba. Druga sprawa to fatalna jakość tego zboża wjeżdżającego z Ukrainy – kontynuuje rolnik.

Jednak nie wszystkie postulaty dotyczą sytuacji związanej z Ukrainą:

– Nie zgadzamy się na wymogi Zielonego Ładu, zgodnie z którymi część gruntów ornych ma być wyłączona z produkcji. Postulatów jest więcej, będziemy mówić o nich w Piaskach - dodaje Piotr Pokrywka.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski/ilustracyjne

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. wrzesień 2023 17:59