CBŚP rozbiła grupę kradnącą m.in. ciągniki rolnicze.fot, CBŚP
StoryEditorpolicja

Zorganizowana grupa przestępcza kradła maszyny rolnicze. Sprzedawali je za granicę

20.05.2024., 14:30h
CBŚP zatrzymało dziewięć osób podejrzewanych o uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się kradzieżami m.in. maszyn rolniczych.

Jak działali przestępcy?

Według ustaleń śledczych, członkowie grupy najpierw wybierali ciągniki rolnicze i specjalistyczny sprzęt budowlany, które następnie kradli po pokonaniu zabezpieczeń przy użyciu urządzeń umożliwiających uruchomienie silników bez użycia kluczyka. Skradzione pojazdy były transportowane na niskopodwoziowych przyczepach z plandeką do wcześniej przygotowanych miejsc.

W tych miejscach, zwanych „dziuplami”, zmieniano numery identyfikacyjne pojazdów, nanosząc na elementy nadwozia i tabliczki numery pojazdów poruszających się legalnie w innych krajach UE. Rejestracja metodą na klona miała na celu ukrycie nielegalnego pochodzenia pojazdów. Skradzione maszyny trafiały do różnych lokalizacji w Polsce oraz za granicę.

Najpierw wpadły cztery osoby zamieszane w kradzież ciągników rolniczych

Pierwsze działania w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania czterech osób podejrzewanych o kradzieże ciągników. Skradzione przez nich pojazdy były umieszczone na specjalnie przygotowanej lawecie i miały zostać przekazane paserom. Podczas przeszukania posesji zatrzymanych, policjanci odkryli kolejne sprzęty pochodzące z przestępstwa, z usuniętymi znakami identyfikacyjnymi.

Dalsze działania funkcjonariuszy naprowadziły ich na trop kolejnych osób zamieszanych w ten proceder. Zabezpieczono również specjalistyczny sprzęt, samochody osobowe oraz łódź motorową pochodzące z przestępstwa. Badania mechanoskopijne wykazały, że numery identyfikacyjne przebadanych pojazdów zostały przerobione lub trwale usunięte.

Wartość odzyskanego mienia

Łączna wartość odzyskanych pojazdów i sprzętu wynosi blisko 500 tysięcy złotych, natomiast zabezpieczonych do badań mechanoskopijnych ponad 300 tysięcy. Na poczet kar zabezpieczono mienie o wartości ponad 200 tysięcy złotych.

Członkowie grupy usłyszeli zarzuty w Lubelskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie. Zarzuty obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej, kradzież z włamaniem oraz paserstwo. Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec czterech osób środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

image
kradzież ciągnika

Plaga złodziei ciągników na Mazowszu. Tym razem ukradli Zetora

Śledztwo ma charakter rozwojowy i można się spodziewać kolejnych zatrzymań oraz odkryć. CBŚP kontynuuje swoje działania, mające na celu całkowite rozbicie tej grupy przestępczej oraz odzyskanie jak największej liczby skradzionych maszyn i pojazdów.

Michał Czubak

fot. CBŚP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:43