StoryEditorOZE

Ziemia z KOWR pod farmy fotowoltaiczne

14.10.2019., 15:10h
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie współpracować z Eneą i Eneą Wytwarzanie. Na ziemiach należących do Skarbu Państwa, którymi zarządza KOWR mają powstawać farmy fotowoltaiczne. Czy przez to zabraknie ziemi na dzierżawę dla rolników? 

KOWR i Enea mają budować farmy fotowoltaiczne na wsiach

W piątek 11 października 2019 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Eneą i Eneą Wytwarzanie. Ośrodek wspólnie z firmami energetycznymi chcą powołać specjalną spółkę, która ma odpowiadać za budowę wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych. Jej działalność ma spowodować wzrost udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w polskiej energetyce. Ma to również prowadzić do redukcji emisji CO2. 

– Wspólny projekt z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne kraju. Energia z instalacji fotowoltaicznych będzie mogła pokryć rosnące zapotrzebowanie w okresie letnim, jej produkcja wesprze jednostki konwencjonalne – mówił Jarosław Ołowski, wiceprezes Enei.

 

Ziemia zarządzana przez KOWR ma  być przekazana pod farmy słoneczne

Głównym udziałem KOWR w nowej spółce ma być zapewnienie odpowiednich nieruchomości pod budowę wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych. 

Mają to być ziemie z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Jednak KOWR zapewnia, że będą to grunty o niskiej przydatności rolniczej.
Przede wszystkim mają to być ziemie już określone w planach i studiach kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, jako grunty przeznaczone pod inwestycje dotyczące odnawialnych źródeł energii.

 

Ardanowski: wieś to naturalne miejsce do lokowania odnawialnych źródeł energii

Polska wieś aktywnie włącza się w zieloną rewolucję, oferując energetyce niewykorzystywane przez rolnictwo grunty pod budowę wielkoobszarowych instalacji fotowoltaicznych. Jesteśmy naturalnym sprzymierzeńcem lokowania odnawialnych źródeł energii na wsi, która skorzysta z rozwoju czystej energii i stabilizacji dostaw energii, podnosząc tym samym konkurencyjność swoich produktów i usług – przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.    

 Z kolei Grzegorz Pięta, dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa podkreślał, że cała branża rolno–spożywcza dysponuje ogromnym potencjałem rozwoju technologii dotyczącej czystej energii. Dotyczy to nie tylko fotowoltaiki, ale także biogazowni

Zarówno minisier rolnictwa, jak i szef KOWR mają nadzieję, że współpraca między Eneą o Ośrodkiwem przyczyni się także do wzrostu popularności odnawialnych źródeł energii i ich wykorzystania do produkcji żywności,.

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:02